Raseduskalender

36.
Nädal

Nädala mõttetera

"Kui mul on selles maailmas ausammas, siis on see minu poeg." - Maya Angelou

 

Sina ise

Viimane raseduskuu on alanud. Palju õnne! Tõenäoliselt on sul üsna raske olla. Vaid hingamine muutub nüüd kergemaks, sest laps laskub alla vaagnasse, tema pea fikseerub. See aga suurendab veelgi emaka survet põiele ja sooltele. Võid avastada end mõttelt, et ei suuda enam rase olla ja tahaksid juba nii väga ära sünnitada. See tunne on normaalne.

Võid koguni loota, et sünnitus algab paar nädalat enne tähtaega. Kuigi see ei oleks kuigi ebatavaline, pead sünnituse koduse esile kutsumise meetoditest (nagu treppe mööda jooksmine, jõuline nibude stimuleerimine või petersellitee joomine) ikkagi eemale hoidma. Mõtle sellele, et laps on loodud elama 38 nädalat emaüsas asja pärast, mitte niisama. 40. nädalal sündinud lapsed oskavad vähem aega emaüsas veetnud lastega võrreldes paremini imeda, neelata, oma kehatemperatuuri hoida. Neil on väiksem risk bilirubiini taseme kõrgenemisele ning kuulmis- ja käitumisprobleemide tekkele hilisemas eas. Laps ise teab kõige paremini, millal ta on piisavalt arenenud ja valmis siia maailma tulemiseks!

Ilmselt oled juba jäänud või kohe jäämas koju rasedus- ja sünnituspuhkusele. Kui sa ei ole veel perekooli loengutes osalenud, siis kasuta puhkuseaega selleks. Kuigi tänapäeval on palju informatsiooni raseduse, sünnituse ja laste kasvatamise kohta ka internetis saadaval, ei asenda see ise perekoolis kohal käimist, vahetut suhtlust teiste emade ja eriala spetsialistidega. Kuulata on ikka teistmoodi kui lugeda. Loengus saad ka segaseks jäänud asjad üle küsida. Olulisemad loengud on näiteks sünnituse loeng, sünnitusvalude leevendamise loeng, imetamise loeng ja vastsündinu hoolduse loeng. Lisaks on olemas spetsiaalsed loengud, mille käigus on võimalik sünnitusmajaga tutvuda - ka seda oleks hea teha.

Kui senini käisid ämmaemanda juures ühe korra kuus, siis nüüd kutsub ämmaemand sind tagasi iga kahe nädala tagant. 

Kui ootad kaksikuid või kolmikuid, on lapsed ilmselt peatselt sündimas - mitmikraseduse kannab naine harva 40. nädalani täis, tihtilugu sünnivad mitmikud aga pisut enneaegsena.

 

Sinu beebi

Laps kaalub umbes 2,4 kilogrammi ja on umbes 46 sentimeetrit pikk. Tema sõrme- ja varbaküüned katavad nüüd terve küüneplaadi. Lapse põsed on ümarad. Lootevõie väheneb tasapisi ja nahk muutub aina siledamaks. Last üle keha katvad karvad vähenevad. 

Lapse ei liiguta enam nii aktiivselt, sest tal on emakas üha vähem ruumi. Ära unusta, et vähemalt kümme korda tunnis peaksid lapse liigutusi siiski tundma!

Nõuanded

Sünnituse algus

Tähtajaline sünnitus algab millalgi 37. ja 42. rasedusnädala vahel. On teatud märgid, mille järgi saad aru, et sünnitus on varsti algamas:

  • Loode vajub kõhus allapoole. Esmasünnitajate puhul fikseerub loote pea vaagnasse umbes kolm nädalat enne eeldatavat sünnitusaega. Korduvsünnitajate puhul toimub see hiljem või alles vahetult enne sünnitust.
  • Paari nädala jooksul enne sünnitust võib ära tulla raseduse jooksul emakakaela kaitsenud limakork. Võid seda kergelt verist, roosakat või kollakat lima märgata tualetis käies. Ka muu tupevoolus võib suureneda.
  • Ka toonused võivad muutuda - tugevamaks, tihedamaks, regulaarsemaks või ka pisut valulikuks. Kuidas siis vahet teha sünnituseks valmistumise kokkutõmmetel ja alanud sünnitusel? Tõelised tuhud on regulaarsed ja valusad üheaegselt ega leevene või aeglustu puhates või vannis, ning tõeliste tuhude vahele jääv aeg jääb järjest lühemaks. Kuid mida enam pistad rinda libatuhudega, seda lähemal on tegelik sünnitus, sest valetuhud on emaka harjutamine tõeliseks sündmuseks.
  • Väga tavaline on, et loetud päevad enne sünnituse algust tabab naist tung koristada, kraamida, sorteerida, meisterdada ja üldse kodu igas mõttes uue pereliikme jaoks valmis sättida. Võid tunda energiapuhangut ja soovi kõik beebi riided ära pesta ja kokku voltida, seinad üle värvida, haiglakott ära pakkida jne.
  • Vahetult enne sünnitust võib naisel kõht lahti minna - keha puhastub.
  • Tihti hakkab naisel vahetult enne tegelike tuhude algust valutama alaselg.
  • Loomulikult annab peatselt algavast sünnitegevusest märku lootevete puhkemine. Veed ei tule alati pahinal nagu filmis. Vahel hakkab lootevesi vaikselt immitsema, ja immitseb pikka aega - sa võid alguses isegi arvata, et tegemist on tupevooluse või lekkiva uriiniga. PS! Enamasti algab sünnitus siiski tuhudega, mitte lootevete puhkemisega, ning looteveed võivad puhkeda kas sünnituse käigus või alles siis, kui laps juba välja tulema hakkab.

Samas ei esine neid märke enne sünnituse algust kõigil naistel - seega ei tähenda nende puudumine seda, et sünnitus ikkagi just täna alata ei võiks. Kõik inimesed on erinevad.

Loe lisa: Emmede Klubis on paljud naised jaganud oma lapse sündimise lugu alates esimestest sünnituse tunnusmärkidest, loe sünnilugusid SIIN.

Nõuandevideod

Kui rasedus on kulgenud normaalselt ning ema ja laps tunnevad ennast ka sünnituse ajal hästi, võib laps sündida vette. Vesisünnitusel on nii ema kui ka lapse jaoks palju plusse. Vesisünnitust tutvustab Emmede Klubi videos ämmaemand Tiina Untera.