Raseduskalender

34.
Nädal

Nädala mõttetera

"Vahel võtavad kõige väiksemad asjad sinu südames kõige rohkem ruumi." - Notsu A. A. Milne raamatust "Karupoeg Puhh"
 

Sina ise

Sinu nägemine võib olla halvenenud ja silmad võivad olla kuivad. Need muutused on enamasti ajutised, silmad ja nägemisteravus naasevad pärast sünnitust endisesse vormi.

Sinu küüned ja juuksed võivad kasvada ebatavaliselt kiiresti. Kui oled just plaaninud neid pikemaks kasvatada, võib see sulle rõõmu teha. Kui oled aga kimpus üha tihedama vajadusega juuri värvida, võib see sind ka häirida. Igal juhul kestab see vaid sünnituseni. 

Praegu on suurepärane aeg minna perega fotograafi juurde - ilmselt on sul armas ümmargune rasedakõht, mis ei ole samas veel tegutsemist häirivalt suur.

Imetamine on üks loomulikumaid tegevusi maailmas, ent ometi on erakordselt paljud naised alguses jännis. Praegu sa seda võib-olla ei usu, aga nii lihtne asi nagu lapse rinnaga toitmine võib pärast sünnitust tunduda sama keeruline nagu raketiteadus. Seega võiksid end imetamiseks ette valmistada: külasta vastavat loengut perekoolis, loe kirjandust, varu koju valmis imetamist abistavad vahendid nagu rinnapadjad ja nibukreem. 

 

Sinu beebi

Loode on nüüdseks ilmselt peaseisus. See tähendab, et tema pea on all sinu vaagna juures ning tema jalad siplevad ja togivad sinu ribisid. Ämmaemand saab kätega kõhu pealt katsudes aru, kas laps on peaseisus. Vahel ei ole laps end selleks ajaks veel õigesse asendisse keeranud.

Kui sa ootad esimest last, võib lapse pea isegi juba vaagnasse fikseeruda. See tähendab, et beebi laskub kõhus allapoole ja tema pea kinnitub tugevalt emakakaela ehk väljapääsu juurde sinu vaagnaluude vahele. Pärast seda ei ole enam karta, et beebi end uuesti ümber keeraks. Koos sellega võib sinu kõht natuke väiksem välja paista ja surve organitele väheneda, näiteks hingamine uuesti kergemaks muutuda.

Beebi on umbes 44 sentimeetrit pikk ja kaalub umbes 2 kilogrammi.

Nõuanded

Tugiisik sünnitusel

Paarid, kes on koos sünnitusel käinud, räägivad enamasti hiljem, et see sündmus on olnud väga ilus ja tugevdanud nende omavahelist suhet. Mehed räägivad, et sünnitusel viibimine on pannud neid naisi paremini mõistma ja rohkem austama, ning et oma lapse ilmale tuleku nägemine on elumuutev kogemus. Samas mõni mees tõesti ei taha sünnitusele kaasa tulla. Võib-olla kardab ta näiteks verd? Kui siiras omavaheline vestlus ja see artikkel mehe meelt ei muuda, siis võiksid tema soovi austada. Samuti on naisi, kes eelistaksid sünnitada ilma meheta. 

Siiski on hea, kui saad sünnitama minna koos kellegagi, kes saab olla sulle füüsiliseks ja moraalseks toeks - aidata sind asendite võtmisel, tuua ja anda sulle vett juua, julgustada ja ergutada, lohutada raskel hetkel. Selleks võib olla nii lapse isa kui ka mõni teine sulle lähedane isik, kellega koos olles tunned end üdini turvaliselt, näiteks sinu ema või parim sõbranna. Kui sul ei ole ühtegi lähedast sünnitusele kaasa võtta (või sa ei taha seda teha), võid mõelda ka sünnitoetaja või individuaalse ämmaemanda palkamisele.

Kuid et tugiisik oleks võimeline sulle sünnituse ajal vajalikku tuge pakkuma, peab ta üht-teist enne tähtaja saabumist teadma. Hea ettevalmistusviis on osalemine perekooli spetsiaalses loengus tugiisikule ning üldises sünnituse kulgu tutvustavas loengus. Mõned mehed aga ei saa loengus osaleda, sest see toimub tööajal. Pole hullu, tegelikult saad tugiisiku teda eesootavaks ette valmistada ka ise! Vii oma partner kurssi sünnituse protsessiga: tutvusta talle millised on sünnituse erinevad faasid ja mis nendes faasides tavaliselt toimub, kuidas võib sinu käitumine sünnituse ajal tavapärasest erineda ning mis toimub sinu ja beebiga pärast tema sündi.

Kõige tähtsam on aga, et tugiisik teaks järgmist:

  • Ole sünnitaja jaoks olemas!
  • Ole positiivne!
  • Tuhu ajal on sünnitajal hea, kui ta saab kellelgi käest kinni hoida või kellegi najale toetuda.
  • Tunnusta ja kiida sünnitajat!
  • Hooli, mõista ja täida soove.
  • Hinga koos sünnitajaga.
  • Paku juua ja süüa.
  • Pühi higi!
  • Aita sünnitajal keskenduda ja austa vaikust.
  • Aita muuta asendeid.
  • Masseeri ja silita hellalt, rahustavalt, julgustavalt.
  • Rahusta ja lohuta.
  • Ole vahendajaks sünnitaja ja haigla personali vahel. Naisel on oma soovidest kergem rääkida sulle, sina saad neid edastada ämmaemandale - ja vastupidi.
  • Jaga vastutust otsustamisel.
  • Nõustu, kui sünnitaja ei soovi silitusi, massaaži või hellitusi.

Loe lisa: hea mõte on ka näidata oma tugiisikule Emmede Klubi videot tugiisiku loengust!

Nõuandevideod

Statistika järgi kogeb vaid 5% naisi sünnitusaegset emakakaela avanemist ilma valudeta. Sünnitusvalu leevendamiseks on mitmeid variante. Emmede Klubi videos tutvustab ämmaemand Maret Voites valu ravimitega leevendamise meetodeid.