Raseduskalender

10.
Nädal

Nädala mõttetera

"Suured inimesed ei saa kunagi mitte millestki aru ning lapsed peavad neile tüdimuseni ikka ja jälle kõike selgitama." - Antoine de Saint-Exupéry, "Väike Prints"
 

Sina ise

Kui sul veab, võivad esimese trimestri levinumad vaevused iiveldus, väsimus ja liigne emotsionaalsus juba taanduma hakata. Kõhukinnisuse tippaeg aga alles jookseb.

Kuna verevarustus su kehas on oluliselt suurenenud, võid märgata varasemast tunduvalt tugevamini läbi naha kumavaid veene. Hoidumaks veenilaiendeist, väldi pikka istumist. Kui töötad kontorilaua taga või sõidad tihti bussi, lennuki või autoga, tee kindlasti aeg-ajalt pause seismiseks ja jalutamiseks. 

Kui sa just iivelduse tõttu kaalust alla pole võtnud, võib su kaal olla praeguseks paar kilo tõusnud. Seda küll veel mitte loote enda kaalu arvelt, vaid suurenema emaka, rindade ja kehas ringleva vere koguse tõttu. 

Raseduse alguses alaneb naise immuunsus, et mitte sinus kasvavat "võõrkeha" ära tõugata. Seetõttu oled sa aga ka haigustele palju vastuvõtlikum - eriti rahvasuus külmetusteks nimetatavatele viirushaigustele.

 

Sinu beebi

Kümnendaks rasedusnädalaks näeb su peast pepuni kuni 2,5 sentimeetri pikkune ja 2 grammi kaaluv laps välja nagu väike inimene! Enamus loote organeist on nüüdseks moodustunud. Poiste kehad on asunud testosterooni tootma. Loode saab endale põlved ja pahkluud ja ka esimesed hambad, mis jäävad küll veel ligi aastaks igemete alla peitu. 

Laps oskab lisaks enda usinale liigutamisele nüüd ka neelata. Ta võib isegi pöialt imeda. 

Seoses embrüonaalse arengujärgu lõpu ja loote arengu algusega on välisteguritele kõige haavatavam periood nüüd lõppenud. Enamik sünnidefekte ja katkemisi tekivad raseduse esimese kümne nädala jooksul. 

Platsenta töötab nüüdseks täiskäigul - see imeline organ kannab toitaineid ja hapnikku lapseni ning jääkaineid ja süsihappegaasi tema juurest ära.

Nõuanded

Rasedusega seotud müüdid

Kui ootad esimest last, siis jõuavad kindlasti varem või hiljem sinuni ka rasedusega seotud müüdid. Et oskaksid müütide pärast mitte pead vaevata, tutvu neist levinumatega:

Raseduse ajal ei tohi juukseid lõigata ega värvida?

Vanarahvas uskus, et juustes peitub elujõud - seetõttu ei tohtinud juukseid uue elu kandmise ajal lõigata. See on lihtsalt esivanemate uskumus - juuksuris käimine ei kahjusta sind ega last kuidagi. Enamasti kasvavad juuksed raseduse ajal tunduvalt paremini, kui muidu - seega vajavad nad ka tihedamat kärpimist.

Vanasti värviti juukseid üsna tugevate kemikaalidega, mis võisid tõepoolest naha kaudu või sisse hingates kehasse jõudes mõnevõrra ebatervislikud olla. Tänapäeva juuksurisalongides kasutatavad tooted on tunduvalt leebemad ja ohutumad, nendega võib juukseid värvida ka rase naine. Kuid kuna keha hormonaalne tasakaal on muutunud, võib värvimise tulemus olla tavapärasest erinev - värv võib paremini või halvemini peale hakata ning lõpptulemus võib tavalisest erineda.

Raseduse ajal ei tohi käsi üle pea tõsta, sest siis läheb nabaväät lapsele ümber kaela?

On tõestatud, et see levinud arvamus ei pea paika. Soovitatav ei ole tõsta raskuseid üle pea. Pesu riputamine või kapi otsast kausi haaramine pole aga mingi probleem, ammugi rahulik ja kontrollitud liigutustega võimlemine või muu treening. 

Enne lapse sündi ei tohiks talle asju osta?

Seegi on lihtsalt ebausk. Tegelikult võikski lapsele asjad raseduse ajal valmis sättida. Esiteks säästab see sind pärast sünnitust niigi keerulisel ajal tarbetust lisavaevast. Teiseks tuleb poest ostetud beebiriided enne vastsündinule selga panemist läbi pesta, tihti eelistatakse lisaks ka triikida.

Rase naine peab stressist täielikult hoiduma?

See on liialdus. Liigne stress on halb igaühe tervisele, kuid mõistlikul ja normaalsel tasemel kogetud igapäevaelustress on lootele hoopis kasulik. Nimelt on teadlased leidnud, et raseduse ajal kerget (näiteks normaalset tööalast) stressi kogenud naiste lapsed on kahenädalaselt kiirema ajutegevusega ja väikelapseeas paremate motoorsete ja vaimsete oskustega.

Esimesel ja viimasel trimestril lendamine on rasedusele kahjulik?

Puuduvad tõendid, et lendamine võiks kuidagi rasedust kahjustada. Kui tarvis, siis lenda julgelt. Rasedale võib pikk paigalistumine lihtsalt ebamugav olla, mistõttu siruta tihti jalgu. Lennufirmad keelduvad rasedaid naisi alates teatud nädalast pardale võtmast, kuid põhjus ei ole sugugi see, et lendamine võiks rasedat, rasedust või last kahjustada. Põhjus on see, et kui naine peaks juhuslikult hakkama lennukis sünnitama, peaks lennuk tegema kuluka erakorralise maandumise.

Rasedad peaksid magama vasakul küljel?

Magada võib kuidas iganes end mugavalt tunned - vasakul küljel, paremal küljel, selili, kõhuli... vali ise. Selili lamamist väldi juhul, kui see tekitab ebamugavat tunnet. Kõhuli magamist väldi siis, kui see muutub kasvava kõhu tõttu ebamugavaks - ilmselt teisel trimestril. Vasakul küljel pikuta juhul, kui see on sulle mõnus asend.

Nõuandevideod

Ämmaemand Maret Voites räägib Emmede Klubi videos sellest, kuidas raseduse ajal külmetushaigusi ennetada ja ravida.