Raseduskalender

37.
Nädal

Nädala mõttetera

"Laps oli tõesti nagu tulnukas - sööv ja kakav kisamasin, ja isa ei mõistnud selle liigi kohta mitte midagi." - Christopher Moore


 

Sina ise

Sel nädalal võib eralduma hakata raseduse jooksul emakakaela kaitsenud limakork (kollakas või punakaspruun limane eritis tupest, milles on roosakaid või punaseid verekiude). Lisaks tavapärasele mõõtmisele-kaalumisele võib ämmaemand nüüd vastuvõtul katsuda ka emakakaela - kas see on toores või pehme, ees või taga ja ega lootevett ei tilgu. Kui sünnitad mitmendat korda, võib emakakael juba nädalaid enne lapse ilmale tulekut paari sentimeetri ulatuses avatud olla.

Kuigi need märgid viitavad peatselt algavale sünnitusele, ei ole sünnituse alguse puhul paraku kindlaid reegleid, kuid on palju erandeid. Mõni naine võib nädalaid käia ringi ilma limakorgita ja pehme kergelt avanenud emakakaelaga, teine võib aga sünnitama minna juba loetud tunnid pärast visiiti, kus ämmaemand hindab emakakaela täiesti tooreks ja kinniseks. 

Ilmselt meenutad oma kõnnakuga praeguseks rohkem pingviini või parti kui elegantset daami. Võta seda eluterve huumoriga!

Positiivne on see, et kaalutõus võib nüüdseks lõppenud olla. Kui olid enne rasedust keskmises kaalus, peaksid olema juurde võtnud 11 - 15 kg. Kui olid enne rasedust alakaaluline, siis pisut rohkem, kui aga ülekaaluline, võiks kaalutõus raseduse jooksul olla pisut väiksem. Kui sul on õnnestunud püsida nendes piirides, kaotad enamuse raseduse jooksul juurde võetud kaalust sünnitusmajas ja paaril järgneval nädalal.

Kui sinu kaal nüüd, raseduse viimastel nädalatel, siiski hoogsalt edasi tõuseb, võib asi olla hoopis selles, et keha kogub ja hoiab vett kinni. Võid isegi natuke paistes välja näha. Keha kogub lisavett ees seisva imetamise tarbeks. Ära muretse, erinevalt rasvkoest saad veest lahti väga kiiresti pärast sünnitust. Mingil juhul ei tohi piirata veejoomist - see hoopis suurendab vee sidumist kudedest, samas kui just hoolas veejoomine aitab turseid vähendada. Ausõna!

 

Sinu beebi

Loode on üle 47 sentimeetri pikk ja kaalub 2.6 kilogrammi. 

Kui laps ei ole end praeguseks veel peaseisu keeranud, siis ta seda ilmselt ka ei tee. Tuharseisus sünnib umbes 3-4 protsenti lastest.

Kui laps on lihttuharseisus, ta ei ole liiga suur, rasedus on kulgenud hästi, ema ja laps on terved, sünnitus algab õigeaegselt ja laps tunneb end sünnituse jooksul hästi, võib ka tuharseisus lapse loomulikul teel ilmale tuua.

Kui aga laps on keerulisemas asendis, näiteks jalgtuharseisus, siis tehakse sulle keisrilõige.

Kuni 38. nädalani saavad arstid proovida ka lapse läbi kõhukudede tuharseisust peaseisu pöörata. Seda protseduuri nimetatakse loote väliseks pööramiseks. Paraku see alati ei õnnestu - laps lihtsalt ei keera või keerab hiljem uuesti tagasi tuharseisu. Oma kogemusest tuharseisus loote ja loote välise pööramisega on Emmede Klubi blogija Sally kirjutanud SIIN ja SIIN.

Nõuanded

Haiglasse minemine

Küsimus, millele mõtleb raseduse lõpunädalail iga rase naine: kuidas teada, millal on õige aeg hakata sünnitusmajja minema?

  • Kõige tähtsam indikaator on sinu sisetunne. Kui sa ikka tunned, et pead minema, siis unusta ära loetud ja sõbrannadelt kuuldud faktid tuhude vahede pikkuse ning valu tugevuse kohta.
     
  • Sünnitusmajas kontrollis käimises ei ole midagi halba ega häbiväärset. Paljud naised tulevad ühte last "sünnitama" mitu korda - esimesel korral vaadatakse nad üle, hinnatakse kui kaugel sünnitus on ja naine saadetakse koos heade soovituste ja julgustavate sõnadega mõneks ajaks koju tagasi (või kui oled kaugemalt kohale sõitnud, siis sünnituseelsesse osakonda, kus koos sinuga ootavad oma kalli lapse sündi ka paljud teised emad).
     
  • Rusikareegel on, et kui see on sinu esimene sünnitus, siis on parim aeg sünnitusmajja minna, kui tuhud on paar tundi käinud iga 4-5 minuti järel.
     
  • Kui sul on sünnitusmajja pikk tee (näiteks tunniajane sõit), siis hakka sõitma teekonna võrra varem (näiteks kui tuhud on 4-5 minutise vahega käinud tund aega).
     
  • Korduvsünnitaja võiks haiglasse pöördumisele mõelda, kui tuhud on käinud paari tunni jooksul 6-8 minuti tagant, sest korduvsünnitused kulgevad tavaliselt kiiremini. Üldiselt aga tunneb korduvsünnitaja juba oma keha käitumist sünnituse ajal ning teab ise, millal on õige aeg minna.
     
  • Kui normaalsed (läbipaistvad või roosakad, aga mitte rohekad) looteveed on puhkenud, võid veel 6-8 tundi kodus olla.
     
  • Sünnitamisel ongi kõige tähtsam järgida oma sisetunnet. Kui sa tunned, et sul oleks turvalisem sünnitusmajas, kus abivalmis personal on kohe kõrvaltoas, on parem sinna varem minna. Ka sünnituseelses osakonnas on sul julge ja hea. Kui sa aga tunned, et tahaksid pigem oma kodus mugavas keskkonnas võimalikult palju aega olla, ei pea sa varakult haiglasse kiirustama.
     
  • Haiglasse palu end viia mõnel lähedasel. Kui keegi ei saa sind sõidutada, siis kutsu endale julgelt järgi kiirabi. Kindlasti ära istu ise autorooli ega hakka haigla poole sõitma ühistranspordiga.

Mine kohe haiglasse, vajadusel kiirabiga, kui:

  • Märkad rohekat, kollakat või pruuni lootevett. See tähendab, et beebi on lootevette kakanud. kuigi see ei tähenda, et midagi on otseselt halvasti, vajab beebi seisund nüüd jälgimist. Normaalne lootevee värvus on läbipaistev või roosakas, ka väiksed valged tükikesed või vähesed verekiud on tavalised.
     
  • Märkad verejooksu. Mõningane verine määrimine on normaalne (ilmselt eemaldub limakork või purunevad emakakaela avanemisel tillukesed kapillaarid), tugevam verejooks nõuab aga kohest kiirabi kutsumist. Kuni kiirabi saabumiseni ole pikali. Parem karta, kui kahetseda.
     
  • Tunned tungivat vajadust pressida. Tunne sarnaneb väga tugevale kakahädale.
     
  • Sünnituse alguse tunnused esinevad enne 37. rasedusnädalat.

Uuri lisa: milliste tunnuste peale on teised sünnitajad hakanud samme haigla poole seadma, saad uurida Emmede Klubi sünnilugudest SIIN.

Nõuandevideod

Ämmaemand Meelike Reimer räägib ja näitab Emmede Klubi videos, kuidas saab tugiisik sünnitusel naist aidata. Milline on õige tuhuaegne hingamine?