Raseduskalender

4.
Nädal

Nädala mõttetera

"Kust sa küll tulid, kallis laps?
Kõiksusest tulin, kallis paps." - George MacDonald

 

Sina ise

Nüüd oled sa tõesti rase. Võid juba märgata ka esimesi raseduse tunnuseid, aga kuna paljud neist kattuvad menstruatsioonieelsete sümptomitega, võivad need märkamatuks jääda. Lisaks on kõik naised ainulaadsed ja kordumatud - mõni naine ei tunne end terve raseduse jooksul tavapärasest kuigi erinevalt, mõni aga tunneb muutuse oma kehas ära juba viljastumise päeval. Levinumad esimesed raseduse tunnused on:

 • menstruatsiooni ära jäämine
 • väsimus
 • teravam haistmismeel
 • vastumeelsus teatud toitude suhtes ja tõmme teiste poole
 • suurenenud tupevoolus
 • hellad rinnad, harva ka ternespiima eritumine rinnast
 • alakõhuvalu, mis kaob pärast paari minutit pikutades puhkamist
 • iiveldus
 • vajadus tihemini pissil käia
 • kõhupuhitus
 • roosakas, helepunane või helepruun määrimine, mis tuleneb embrüo pesastumisest emakaseinale
 • kõrgenenud basaaltemperatuur ehk pärasoolest mõõdetud kehatemperatuur, mis on raseduse puhul alati üle 37 kraadi (mõõtmistulemus on täpseim hommikul pärast ärkamist, kuna enne mõõtmist tuleb umbes kuus tundi lamada).

Kõige parem ennustaja on aga apteegis käsimüügis müüdav tavaline rasedustest. Rasedustest mõõdab hCG ehk koorioni gonadotropiini nimelise hormooni taset naise uriinist - seda hormooni toodab naise keha raseduse ajal. Kõige tundlikumad rasedustestid suudavad hCG olemasolu määrata juba neljanda rasedusnädala alguses, enne päevade ära jäämist. Selliste testide tundlikkuseks on testipakendile märgitud 5-10 mIU/ml. Vähemtundlikud testid suudavad määrata hCG olemasolu alates päevast, mil sul oleksid pidanud hakkama päevad (25 mIU/ml).

 

Sinu beebi

Sel nädalal, keskmiselt üheksa päeva pärast viljatumist toimub pesastumine: blastotsüst kinnitub emaka limaskestale.

Pärast pesastumist jaguneb uus organism kaheks - pool sellest saab sinu pojaks või tütreks, keda nüüdsest nimetatakse embrüoks, pool aga platsentaks, mille ülesanne saab olema toitainete sinu beebini toimetamine ja jääkainete tema juurest ära viimine.

Praeguseks vaevu mooniseemne suurune embrüo ehitab endale üheksaks kuuks pesa: tema ümber tekivad lootekott ja rebukott, lootevesi hakkab tekkima. Pisike embrüo koosneb kolmest rakukihist: sisemisest kihist arenevad varsti välja sinu lapse seedesüsteem, maks ja kopsud, keskmisest kihist tema süda, suguorganid, luud, neerud ja lihased ning välimisest kihist närvisüsteem, juuksed, nahk ja silmad.

Nõuanded

Sobilik toitumine

Rase naine ei tohiks süüa kahe eest. Kui jääd rasedaks normaalkaalus, siis ei vaja sa esimese trimestri jooksul üldse lisakaloreid. Teisel ja kolmandal trimestril võid süüa 250-450 lisakalorit päevas. Seega vaid ühe võileiva või päris pisikese šokolaadi võrra rohkem! Ning kui alustad rasedust ülekaalulisena, ei vaja sa ilmselt lisakaloreid terve raseduse jooksul üldse. Samuti ei vaja sa üldse lisakaloreid juhul, kui kehaline koormus raseduse ajal oluliselt väheneb - näiteks tegid varem kõvasti trenni, kuid nüüd jääd voodirežiimile. Siis vajad raseduse ajal koguni tavapärasest vähem toiduenergiat. Liigne kaalutõus raseduse ajal on halb nii ema kui ka lapse tervisele - mõlemat ohustab diabeet.

Raseduse ajal tervislik toitumine ei tähenda mitte ainult tervisliku toidu söömist, vaid ka kahjuliku vältimist. Alkoholi, sigarette ja teisi mürgiseid aineid tuleb vältida. Kohvijoomist võiksid vähendada ühe või maksimaalselt kahe tassini päevas. Lubatud kogus on kuni 1,5 lusikatäit tavalist kohvipulbrit. Liialdada ei tasu söödava maksa kogustega, sest maks sisaldab A-vitamiini, mille üledoos võib lootele kahjulik olla. Võta rahulikult ka ravimteede joomisega - kuigi looduslikud, on need siiski raviomadustega ja võivad suurtes kogustes rasedust kahjustada. Paar tassi taimeteed ei tee teile aga midagi halba.

Mis ei ole kuigi kasulik sulle, ei ole kuigi kasulik ka sinu lapsele - kumbki teist ei vaja kunstlikke lisaaineid ega suhkruga liialdamist. Täisväärtuslikud toiduained (nt täisteratooted) on tunduvalt toitainerikkamad ja seega kasulikumad kui toitainetevaesed rafineeritud ehk valgest jahust, riisist või suhkrust tooted. 

Kui senini tarbisid foolhapet, siis nüüd võid võtma hakata rasedatele mõeldud multivitamiine. Foolhappe võib sellest hetkest ära jätta - rasedavitamiinid sisaldavad ka seda. Vitamiinide tarbimine on oluline just emale endale: laps võtab naise kehast kõik ained, mida tal vaja läheb, esimesena. Kui sa ei pea vajalikuks multivitamiinide tarbimist, siis loe Emmede Klubi juhendist, milliste vitamiinide ja mineraalainete peale võiksid raseduse ajal siiski mõelda.

On ka kindlad toiduained, mis on ebatervislikud just rasedale naisele. Need on: 

 • Toored ja pooltoored munad. Nendest võib saada salmonelloosi, mis raseduse ajal võib põhjustada raseduse katkemist, peetumist ja enneaegset sünnitust.
   
 • Toores liha. Sellest võib saada toksoplasmoosi, mis on inimesele ohtlik ainult raseduse ajal nakatudes, sest võib põhjustada probleeme rasedusega ja arenguhäireid lapsele. Toore liha kaudu võivad levida ka juba mainitud salmonelloos ning E. coli bakter. Viimane põhjustab kehas erinevaid põletikke, mis võivad samuti raseduse käiku mõjutada. Näiteks põhjustab E. coli põiepõletikku, mis on raseduse ajal oluline uriinianalüüsidega tuvastada ja kiirelt välja ravida.
   
 • Elavhõbedarikkad kalad nagu näiteks tuunikala, hai, mõõkkala ja makrell. Elavhõbe on väga mürgine aine, mis võib olenevalt kogusest põhjustada arenguhäireid alates kergest mahajäämusest kuni tõsiste kesknärvisüsteemi kahjustusteni. Samas ei tohiks rase naine vältida madala elavhõbedasisaldusega kalu nagu lõhe ja heeringas, mis sisaldavad palju häid omega-3 rasvhappeid ja aitavad tänu sellele kaasa loote aju arengule.
   
 • Toored mereannid. Ka toore kala söömisel võiks olla ettevaatlik. Iseenesest ei ole toores kala ohtlik, aga pead olema veendunud kala päritolus - see peab olema värske ja hästi käideldud, sest toores kala tõmbab hõlpsasti ligi baktereid. Hoidu ka teistest toorestest mereandidest nagu austrid ja rannakarbid, kuid söö neid julgelt küpsetatud kujul.
   
 • Pastöriseerimata piimatooted. Toorpiimast tooted võivad raseda nakatada listerioosi, mis võib põhjustada nurisünnituse või enneaegse sünnituse. Kuid pastöriseerimisel või kuumutamisel listeeria hävib ning Eesti toidupoodides pastöriseerimata piimatooteid eriti ei müüdagi. Ka hallitusjuustude pakendile on märgitud, kas juust on valmistatud pastöriseeritud piimast - peaaegu alati on, sellisel juhul võib seda süüa ka kuumutamata kujul.
   
 • Pesemata köögi- ja puuviljad, mis võivad samuti kanda ohtlikke baktereid ning levitada mitmeid haiguseid, nt toksoplasmoosi ja listeeriat.

Siiski ei tule liigne muretsemine kellelegi kasuks - kui oled neist toiduainetest mõnda kogemata või enne rasedusest teada saamist söönud, siis tea, et suurima tõenäosusega ei juhtu sinuga mitte midagi.

Loe lisa: milliste vitamiinide ja mineraalainete kätte saamisele peaksid raseduse ajal mõtlema, saad lugeda SIIN