Raseduskalender

20.
Nädal

Nädala mõttetera

"Veel enne, kui sind eostati, ma tahtsin sind. Veel enne, kui sa sündisid, ma armastasin sind. Veel enne, kui su sünnist oli möödunud tund, olin sinu eest valmis surema. See ongi emaarmastuse ime." - Maureen Hawkins
 

Sina ise

Tõenäoliselt toimub sel nädalal loote anatoomia ultraheliuuring, mida tihti nimetatakse lihtsalt LA-ks. Tegemist on ühe tähtsaima uuringuga terve raseduse jooksul. Spetsialist vaatleb hoolsalt lapse keha - milline on lapse seisund, kas on märke sünnidefektidest, kuidas on organid (kopsud, maks, soolestik, neerud, magu, sapipõis jne) välja arenenud. Kõige hoolikamalt uuritakse südant. Hinnatakse lapse suurust, mille järgi määratakse raseduse kestus ja sünnituse tähtaeg uuesti.

Tehakse kindlaks, kus asub ja kui hästi töötab platsenta. Kui platsenta peaks juhtumisi katma emakakaela, tuleb sind edaspidi hoolsamalt jälgida - kui platsenta raseduse lõpuks emakakaelalt ära ei liigu, siis tehakse sulle keisrilõige, sest puudub avaus, mille kaudu laps vaginaalselt väljuda saaks. 

Hinnatakse, kas lootevett on piisavalt. Ka lootevee vähesus võib olla näitajaks, et midagi pole päris korras ning sina ja laps vajate arstide abikätt. Kui selle uuringu käigus leitakse midagi murettekitavat, saadetakse sind edasistele uuringutele. Kui kõik on korras, võib see olla sinu viimane ultraheliuuring selle raseduse jooksul. 

Ning ultraheliuuring ei koosne ainult hirmuäratavast probleemide otsimisest! Enamasti saavad vanemad soovi korral teada lapse soo. Ultrahelis näed, milline su laps praegu on ja kuidas ta liigutab. Võib-olla imeb ta pöialt? Ehk on ta juba praegu emme või issi nägu? Samuti märgivad loote anatoomia uuringu kättejõudmine ja 20. rasedusnädal poole raseduse möödumist. Palju õnne!

 

Sinu beebi

Laps on peast pepuni veidi üle 15 cm pikk ja kaalub umbes 250 grammi. Kui ootad tütart, on tal nüüdseks olemas emakas ja munasarjad koos umbes seitsme miljoni pisikese munarakualgega. Nüüd hakkab moodustuma ka tupp. Kui ootad poega, on tema munandid veel kõhuõõnes, kuid siiski juba alustanud teekonda munandikotti.

Nõuanded

Unehäired

Tuba on mõnusalt hämar, voodi hubane, padi imepehme, sa oled nii väsinud - kuid ei suuda taas uinuda. Pärast unetut ööd on su enesetunne kehv, sul on vähe energiat ja puudu ka tahtmisest üldse midagi teha. Unehäired kimbutavad rasedaid tihti. Kuidas neid ennetada?

 • Toimi iga päev kindla päevarutiini järgi. Ärka alati samal ajal, mine samal ajal magama ja tee enne magamaminekut samu tegevusi. 
   
 • Magamistoas ei tohiks olla soojem kui 21 kraadi
   
 • Magamistoa õhk peaks olema värske - tuuluta tuba enne magama minemist. 
   
 • Magamistoa õhk ei tohiks olla kuiv. Kui vaja, siis kasuta õhuniisutajat või pane tuppa (näiteks radiaatorile) kuivama märg käterätik või aurustuma kausike vett. 
   
 • Raseda magamisase võiks olla keha toestav: sissevajumisjälgedeta ja piisavalt tugev madrats, palju pehmeid patju mille abil mugavat asendit leida (näiteks on seljavalude korral hea magada padi jalgevahel, kõrvetiste korral aga ülakeha kergelt tõstetuna), looduslikust materjalist voodipesu mis ei aja higistama. 
 • Rasedatel soovitatakse tihti magada vasakul küljel. Tegelikult võid magada ükskõik, kummal küljel - nii, nagu endal mugavam on. Kõhuli ega selili ei lase kasvav kõht sul tõenäoliselt varsti enam magada.
   
 • Uinumist võib soodustada jalutuskäik värskes õhus vahetult enne magamaminekut.
   
 • Ära muretse! Tihti on nii, et inimene ei jää magama, sest ta on end ise üles ärritanud mõtetega mitteuinumisest. Selle asemel, et mõelda kui väga sa tahaksid magada, kui väga sa peaksid magama, kui raske on järgmine päev pärast unetut ööd ja kui mitme tunni pärast pead püsti tõusma, mõtle teadlikult sootuks muule. Näiteks võid unistada toredast päevast koos oma pisikese beebiga. Võib-olla olete mõnes looduskaunis kohas jalutamas, sind paitab soe päike ja rõõmustab linnulaul?
   
 • Abiks on ka lõõgastusharjutused. Hinga rütmiliselt - aeglaselt sisse ja veel kaks korda aeglasemalt välja. Püüa tähele panna, kuidas rahu sinusse voolab, kui hästi su keha ennast tundma hakkab.
   
 • Ära vaata enne voodisse minekut ekraane. On teaduslikult tõestatud, et arvuteist ja nutiseadmeist kiirgav sinine valgus mõjub kehale ergutavamaltki kui kofeiin. Loe raamatut, kuula ilusat muusikat, silita oma kõhtu ja soovi nii endale kui ka lapsele head und. Muide, ka tema näeb ilmselt unenägusid! Uskumatu, eks? Huvitav, mida ta küll unes näeb?
   
 • Mitte mingil juhul ei tohi võtta unerohtusid ega rahusteid. Mure korral räägi sellest enda ämmaemanda või arstiga.

Nõuandevideod

Dr Marek Šois räägib, mis on 18. - 23. rasedusnädalal teostatav loote anatoomia ultraheli, ja teostab uuringu lapseootel Kätlinile