Raseduskalender

24.
Nädal

Nädala mõttetera

"Lastelt on palju õppida. Näiteks seda, kui palju sul kannatust on." - Franklin P. Jones
 

Sina ise

Taaskord on põhjust õnne soovida - alates 24. rasedusnädalast nimetatakse loodet elujõuliseks. See tähendab, et kui enneaegne sünnitus peaks mingil põhjusel praegu algama, oleks sinu lapsel olemas realistlik šanss väljaspool üsa ellu jääda.

Veritsevad igemed ja kinnine nina ning kerged ninaverejooksud on paraku raseduse ajal tavapäraseks nähtuseks. Limaskestades olevad veresooned laienevad raseduse ajal, sest vere kogus on suurenenud. See aga tähendabki paistes limaskestasid ja kergemini purunevaid veresoonekesi. Joo palju vett ja niisuta toaõhku, et limaskestad ei kuivaks, ning kasuta kõige pehmemat hambaharja. Muidugi võivad ka teised kehaosad - eriti käelabad ja jalatallad - turses olla. Ka võivad jäsemed kergemini "ära surra".

Veel veidraid ja tüütuid sümptomeid, mis rasedat naist kimbutada pruugivad? Metallimaitse suus. Uute sünnimärkide kiire tekkimine. Süljeerituse suurenemine. Nägemisteravuse langus. Kohmakus! Need mööduvad iseenesest, hiljemalt peale sünnitust.

 

Sinu beebi

Tore mõte: beebi näojooned on enam-vähem välja kujunenud. Kui sulle peaks nüüd tehtama 3D ultraheliuuring, saaksid aimu oma lapse välimusest. Vaid juuksevärv ei ole veel teada, sest pigmenti ei ole jätkuvalt tekkinud.

Loode kaalub umbes 500 grammi ja on pealaest jalatallani umbes 29 sentimeetrit pikk.

Laps kuuleb kõiki sinu sisemuses kostuvaid hääli - oma ema hingamist, häält ja seedetegevusest tulevaid korinaid. Temani jõuavad valjemad helid välismaailmast, mis võivad last ka ehmatada. Sina tunned aga oma lapse ehmatuse tema liigutustest ilmselt nüüdseks ära! Kui laps sünnib, ei ehmata ta enam nende häälte peale, mida on harjunud kuulma. Ka oma isa hääle tunneb vastsündinu ära, sest on seda üsas elades juba kuid kuulanud.

Nõuanded

Nägemisprobleemid

Nägemisteravuse langus, udune nägemine ja ebamugavustunne silmades on raseduse ajal üsna tavapärased. Põhjuseks on muidugi taaskord hormoonid. Tursed silmas põhjustavad muutuseid nägemises, vähenenud pisaravedeliku tootmine aga silmade kuivusest tingitud ebamugavust.

  • Kui silmades on ebamugav tunne, siis proovi kasutada niisutavaid silmatilkasid, mida müüakse apteegis käsimüügis.
  • Kui silmades on kuivusest tingitud ebamugavustunne, siis loobu raseduse ajaks kontaktläätsede kandmisest.
  • Ära küsi uut ja tugevamat prilliretsepti! Rasedusaegne nägemismuutus on kõikuv ja möödub enamasti pärast sünnitust. Kui sa ei tunne end nõrgema nägemise tõttu autoroolis turvaliselt, siis lihtsalt ära sõida. Ka pärast sünnitust võiks paar kuud oodata, enne kui teha vajadusel korrektuure prillide ja läätsede tugevuses.
  • Ka silmaoperatsioonid ei ole soovitatavad kuus kuud enne rasestumist, raseduse ajal ja pool aastat pärast rasedust.
  • Harva võivad nägemisprobleemid olla rasedushaiguste nagu diabeedi või preeklampsia tunnusteks, seega räägi neist alati igaks juhuks ka oma ämmaemandale.

Nõuandevideod

Emmede Klubi videos pildistab lapseootel Kätlinit ja Tambetit fotograaf Nele Tasane. Nad räägivad, miks on lapseootusaja jäädvustamine tore mõte.