Raseduskalender

23.
Nädal

Nädala mõttetera

"Lapse ilmale toomine on ekstaatiline ja võidukas seiklus, mida meestele ei võimaldata." - John Stevenson

 

Sina ise

Rasedusest üle poole on juba seljataga. Kõht kasvab nüüd intensiivselt. Nahk ei pruugi enam nii hästi venida - see võib olla kuiv, võib veidi sügeleda, võivad tekkida esimesed venitusarmid ehk striiad. 

Venitusarmid esinevad nahal paljudes kohtades, aga raseduse ajal eriti kõhul ja rindadel. Striiad on üksteisega paralleelsed jutid, mis esialgu on punakaslillad, kuid aja möödudes muutuvad heledaks armkoeks. Paraku tekivad need armid enam kui pooltel rasedaist. Venitusarmide esinemistõenäosus on suuresti geneetiline - kui sinu emal tekkisid striiad, tekivad need suurema tõenäosusega ka sul. Räägitakse, et abi võib olla sellest, kui jood piisavalt vett ja kreemitad nahka hoolikalt, et see ei jääks kuivaks, kuid enamasti striiad siiski lihtsalt tekivad kui tekivad. Kindlasti aitab venitusarmide tekkeriski alandada stabiilne ja normi piires kaalutõus. Väga suure ja järsu kaalutõusu puhul venib ja rebeneb nahk enam. Oma kogemusest venitusarmidega on Emmede Klubi toimetaja Mirjam kirjutanud SIIN.

Sinu vere kogus on nüüdseks suurenenud kolmandiku võrra, mistõttu samuti vajad rohkem vedelikku: 1,5-2 liitrit päevas. Vedeliku tarbimist ei tohi piirata ka juhul, kui sind kimbutavad tursed. Ära unusta, et tänu sinu joodavale vedelikule saab piisavalt tihti vahetuda ka lootevesi.

Jätkuvalt on häirivad, aga täiesti normaalsed ka kõrvetised, gaasid ja teised seedehäired, suurenenud tupevooluse hulk, tihe pissihäda, seljavalu, mäluprobleemid ja hajameelsus, unehäired.

 

Sinu beebi

Laps kaalub hetkel umbes 450 grammi ja on pealaest jalatallani umbes 28 sentimeetrit pikk. Nüüdsest algab lootel eriti kiire kasvu periood: järgmise kuu ajaga tema praegune kaal kahekordistub. Kuna nahk kasvab kõige kiiremini, on see praegu justkui kottis. Ka on lapse organeid ja luid veel läbi naha hästi näha, sest neid hiljem varjav rasvakiht ei ole veel tekkinud. 

Loode valmistub jätkuvalt ette eelseisvaks eluks väljaspool emakat - ta harjutab hingamist, söömist, seedimist. Vahel võib ta luksuda, mis on ka sulle selgelt tuntav.

Viiekuusel lootel on suudetud tuvastada REM une esinemine. REM uni on see unefaas, mille käigus me näeme und. Seega on võimalik, et sinu laps näeb unenägusid!

Nõuanded

Nahasügelus

Lapseootel emad kurdavad sageli naha sügelemise üle. Enamasti on põhjuseks naha kiire venimine ja nahakuivus. Ka sügelus on suurem nendes kohtades, kus nahk rohkem venima peab, näiteks kõhul. Joo palju vett, et terve organism, sh nahk, oleks piisavalt hüdreeritud. Kreemita sügelevaid kehaosi hoolikalt maheda lõhnatu kreemi või loodusliku õliga (nt oliiviõli, kookosõli).

Teine levinud nahasügeluse põhjus on hormonaalne - peopesade ja jalataldade sügelus võivad tuleneda kõrgenenud östrogeeni tasemest sinu kehas. 

Kolmandaks on raseda naise nahk tavapärasest tundlikum. Seega võivad nahaprobleeme tekitada ka ärritava koostisega kehahooldustooted, mida keha enne rasedust vapralt talus. Väldi kõiki tugevalt lõhnastatud pesupesemisvahendeid, pesuvahendeid ja kreeme - need lõhnaained on nahka ärritavad allergeenid.

Neljandaks võib aga sügelus viidata ka teatud rasedushaigustele. Sügelus, mis avaldub eriti käe- ja jalalabadel ning rohkem öösiti, võib viidata maksahaigusele nimega hepatogestoos. Sügelus võib vahel olla ka üks preeklampsia sümptomeist. Need on tõsised haigused, mis ohustavad nii ema kui ka beebit ja mille tõttu laps tuuakse enneaegsena ilmale. Enamasti tekivad need haigused siiski alles pärast 30. nädalat. Kuid igal juhul on parem karta kui kahetseda, mistõttu räägi igasugusest nahasügelusest alati kohe ämmaemandale! Kui vaja, võtab ta vereanalüüsi, et kontrollida maksanäitajaid. Suurima tõenäosusega on kõik korras, sügelus peopesades on lihtsalt hormonaalne. 

Loe lisa: Emmede Klubis on oma kogemust hepatogestoosiga jaganud Marii SIIN.

Nõuandevideod

Mis on rasedusaegne diabeet, mis on glükoosi taluvuse test? Emmede Klubi videos vaatame, kuidas testi tehakse lapseootel Kätlinile ja kuidas Kätlin end seda tehes tunneb.