Täna on ülemaailme hea une päev! Maailma unepäeva eesmärk on tõmmata tähelepanu sellele, kui suurt rolli mängib hea ja kvaliteetne uni meie füüsilise ja vaimse tervise, heaolu ja isegi õppimise ja sotsiaalsuse juures.
Teeme unepäeva puhul kokkuvõtte Emmede Klubis aastate jooksul ilmunud kasulikest une-teemalistest artiklitest.
Ema
Sage probleem raseduse ajal – unetus. Kuidas end aidata?
Pärast unetut ööd on su enesetunne kehv, sul on vähe energiat ja puudu ka tahtmisest üldse midagi teha. Unehäired kimbutavad rasedaid tihti. Kuidas neid ennetada? Siin on 11 nõuannet.
Emad elavad unepuuduses kuni kuus aastat lapse sünnist
Keegi ei arva, et vastsündinu ema väga palju magada saaks, kuid enamik meist usub, et see on vaid lühike periood - lapse kasvades olukord paraneb. Saksa teadlaste uuring viitab aga, et mitte niipea.
Beebi
Kas vastsündinu peaks magama külili või selili?
Nii selili kui ka külili magamisasendid beebile ohutud. Emmede Klubi soovitab kaaluda erinevaid seisukohtasid, usaldada oma sisetunnet, jälgida oma last, õppida teda tundma ning panna vastsündinu vastavalt sellele kõigele magama kas külili või selili või mis eriti hea – toe najale pisut külili.
Oluline on hoopis see, et vastsündinut ei tohi jätta järelvalveta magama kõhuliasendisse, sest see on tõestatud imiku äkksurma sündroomi riskifaktor.
Mida teha, kui beebi magab päeval, kuid on öösel üleval?
On väga levinud, et vastsündinu magab terve päeva ja teda on isegi söötmiseks raske üles äratada, kuid kui saabub öö, avab senine unekott oma suured silmad. Mida teha, kui beebi on öö ja päeva ära vahetanud? Kuidas ööpäevane režiim paika saada?
Mida teha, kui beebi ei taha päeval magada?
Esimest korda lapsevanemaks saades kujutame ette, et esialgu magab laps päeval päris palju. Mida aga teha, kui tegelikkuses ei ületa beebi päevaunede pikkus poolt tundigi?
Videosarja "Beebipäevik" episoodis kohtub värske ema Kätlin Eesti Unekooli Ühingu perenõustaja Õnne Liv Valberg. Juttu tuleb beebi unest ja sellest, mis moodi õiged uneharjumused üldse välja kujunema peaksid ja kuidas last uinumisel aidata.
Lasteaialaps
Kuidas harjutada laps oma voodis magama?
Paljud lapsevanemad leiavad end olukorrast, kus beebieast ammu väljas laps ei taha sugugi vanemate voodist või toast välja kolida. Või on õhtul kenasti oma voodis uinuv laps mõne tunni pärast nuttes emme ja issi voodiserval. Beebile on ema-isa lähedus väga tähtis, kuid suuremate lastega ühes voodis või toas magamine võib ajapikku hakata segama ema ja isa und või paarisuhet. Kuidas harjutada mudilane oma toas ja oma voodis magama?
10 nõuannet, kuidas oma väikelaps paremini magama õpetada
Halb uudis on see, et mõned lapsed lihtsalt ongi kehvema unega kui teised. Hea uudis on see, et magama jäämine ja öö läbi magamine on harjumus, mille saavad omandada kõik lapsed. Nende nõuannete abil aitad oma väikelapsel kujundada häid magamisharjumusi.
Kas lapsi tohib lasteaias magama või lamama sundida?
Kui laps ei jää pärast lõunauinakut õhtuti õigel ajal (umbes kell 21) magama, vaid vähkreb vahest koguni südaööni, siis ei vaja ta enam lõunaund. Südaööeelsete unetundide asendamine päevaste unetundidega ei ole õige, sest just südaööeelsed unetunnid on tervisele ja arengule kõige olulisemad. Mõnikord juhtub see seitsmeaastasena, teinekord juba neljasena – laste areng on erinev.
Paraku on mõnedes Eesti lasteaedades jätkuvalt kohustuslik lõunauni kõigile – ka neile, kes und füsioloogiliselt enam ei vaja ja kelle jaoks päevauni segab ööund. Ekspertide hinnangul on just see ajale jalgu jäänud tava Eesti laste halbade une-näitajate põhjustaja. Tervisekaitseseaduse järgi ei tohigi üle nelja-aastaseid lapsi magama sundida ning lasteaed peab und mitte vajavatele lastele pakkuma muud vaikset tegevust. Paljud lasteaiad ongi juba tänapäevaste teadmistega kaasa tulnud ning talitavad seadusest ja lapse individuaalsest heaolust tulenevalt.
Ebaregulaarsed uneajad mõjuvad halvasti lapse käitumisele ja arengule
Vahel oleme lapsevanemana õhtuks omadega nii läbi, et laste õigeaegselt voodisse panemise asemel tundub kergem lihtsalt lasta neil uinuda, kui nad selleks ise valmis on. Uuringud näitavad aga, et pidev ebaregulaarne uneaeg mõjub laste käitumisele ja arengule halvasti.
Näiteks toob laste ühel õhtul kell kaheksa ja järgmisel kell kümme magama panek kaasa sotsiaalseid probleeme, mis meenutavad ajavahest tingitud lennuväsimust. Seda isegi juhul, kui lapsed magavad kokkuvõttes sama arvu tunde.
Uuring: Lapsena vähe maganud inimesed vananevad kiiremini
Uni on inimorganismile vajalik. Kui me ei maga piisavalt, ei väljutata meie ajust toksiine, lühiajalisest mälust ei liigu mälestused pikaajalisse mällu, kognitiivsed võimed kannatavad, immuunsus nõrgeneb, kehakaal tõuseb. Teadlased on avastanud, et lapsepõlves vähem maganud inimesed ka vananevad kiiremini.