Kuidas harjutada laps oma voodis magama?

Kuidas harjutada laps oma voodis magama?

20. Jul 2018, 13:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Muidugi võib beebi esimesel eluaastal meie toas magada, siis saab ta aga oma toa," mõtleb optimistlik esimest korda lapsevanemaks saanu. "Tita magab praegu meie voodis, aga mis siis - kui ta beebieast välja kasvab, kolib ta ka oma voodisse."

Tegelikkuses leiavad paljud lapsevanemad end lõpuks ikkagi olukorrast, kus beebieast ammu väljas laps ei taha sugugi vanemate voodist või toast välja kolida. Või on õhtul kenasti oma voodis uinuv laps mõne tunni pärast nuttes emme ja issi voodiserval. Beebile on ema lähedus väga tähtis, kuid suuremate lastega ühes voodis või toas magamine võib ajapikku hakata segama ema ja isa und või paarisuhet.

Kuidas harjutada mudilane oma toas ja oma voodis magama?

Anna aega

Uued harjumused ei juurdu ühe või paari päevaga. Esialgu võib tunduda, et lihtsam on lubada lapsel vanemate voodis magada, et ise lastetoa vahet jooksmise asemel natukenegi und saada, kuid tegelikult viib järjekindlus ilmselt üsna peatselt soovitud tulemuseni.

Alusta õigel ajal

Kui perekond on puhkusreisil, äsja kolinud, teise lapse saanud või käsil on potitreening, ei ole oma voodisse kolimiseks õige aeg. Üks suur elumuutus korraga!

Enne magamaminekut

Räägi lapsele juba päeval, mis teda õhtul ees ootab. Selgita rahulikus ja positiivses õhkkonnas ning keeles, et kui õhtu kätte jõuab, läheb laps oma voodisse. Räägi, et emmed ja issid magavad emmede-isside voodis ja lapsed lastevoodis. Väikeseid lapsi võib uute olukordadega harjumisel aidata olukorra läbijoonistamine või läbimängimine. Joonistage koos pildid, kus laps magab titana emme ja issi juures ning siis suuemana päris oma imeilusas ja mõnusas voodis. Pange ka nukuemmed oma voodisse, nukutitad oma voodisse. Lase lapsel oma suure lapse voodisse ise pesu ja kaisukaid sättida.

Magama pannes ja öösel

Sellest hetkest, kui laps on oma voodisse pandud, ei tohi enam alla anda. Ära luba lapsel veel viieks minutit emme ja issi voodisse tulla vms. See segab ja pikendab uue olukorraga harjumist. Kui laps öösel ema ja isa tuppa tuleb, siis saada ta rahulikult tagasi oma voodisse. Nii palju kordi, kui kulub... Alguses võib neid kordi väga palju ette tulla. Ära anna alla.

Mõnikord jääb laps oma voodisse nutuga. Ole tema juures, lohuta teda sõnade ja kallistustega, kuid mine siis taas oma voodisse magama. Ära anna alla.

Kui laps on terve elu vanemate voodis maganud, võib harjutamise protsess keerulisem olla. Kui üksi oma tuppa jäämine lapse tõesti väga õnnetuks teeb, siis ära piina teda. Selle asemel säti lapse voodi kõrvale maha madrats ning maga ise alguses seal. Selgita lapsele, et selline korraldus pole igavene - sa vaid aitad tal oma toaga harjuda. Ära anna oma mugavuse nimel alla ega koli ennast ja last uuesti vanemate voodisse.

Üks võimalus on magada esimesed kolm ööd lapse voodi kõrval maas ning hakata siis oma madratsit vaikselt lapse voodist üha kaugemale ja vanemate toale üha lähemale liigutama.

Järgmisel hommikul

Rääkige öised sündmused hommikul rahulikult läbi. Kiida last edusammude eest, meenuta uusi reegleid ja nende tähtsust ning julgusta lapst järgmisel ööl veel paremini püüdma. 

Näiteks võid kokku panna kotikese, kus sees on pisikesi auhindu - kleepsusid, patsikumme, rosinaid vms. Pärast oma voodis magatud ööd saab laps käe kotti pista ja sealt ühe auhinna valida.

(Allikad: parenting.com, Emmede Klubi)


Kuidas kulges laste oma voodisse magama harjutamine Sinu peres?

Sellist reeglit küll ei ole! Lapse oma voodisse või oma tuppa magama harjutamise soov tekib vanematel tavaliselt sellepärast, et vanemate uni oleks rahulikum (ühes voodis magades kipub laps vanemaid nt jalgadega puksima), või et edendada paarisuhet. Kui puudub vajadus, soov või võimalus eraldi tubades magada, pole selleks mingit vajadust! Viieaastane laps naudib emaga magamistoa jagamist kindlasti veel väga 😀