Väikelaps vajab veel ööpäevas päris palju und. Samal ajal on aga just lapse magamaminek ja terveks ööks oma voodisse magama jäämine vanematele üks suurimaid katsumusi.
Halb uudis on see, et mõned lapsed lihtsalt ongi kehvema unega kui teised. Hea uudis on see, et magama jäämine ja öö läbi magamine on harjumus, mille saavad omandada kõik lapsed.
Nii aitad oma väikelapsel kujundada häid magamisharjumusi:
1. Alustage rahunemisprotsessi varakult.
Väikelaps ei ole võimeline pärast mürgeldamist otse voodisse minema ja uinuma. Tal on vaja, et juba tund-paar enne uinumisaega jääksid tegevused rahulikuks ja vaikseks.
2. Järgige igal õhtul sama rutiini.
Näiteks: õhtusöök, vann, unejutt, teki alla minek, õhtumusid, tulede kustutamine, unelaul, uinumine. Rutiin on igas peres erinev, kuid võiks olla ühes peres, ühe lapse puhul iga päev ühesugune.
3. Bioloogiline kell.
Väikelapse jaoks on oluline, et magamaminek toimuks igal õhtul ühel ja samal kellaajal. Siis hakkab tema keha sel kellaajal magamist ootama. Enamikele väikelastele sobib varane magamaminek kõige paremini - kella 18:30 ja 20:00 vahel. Vahel tundub vanematele, et kui laps läheb hiljem magama, siis on ta rohkem väsinud, uinub kiiremini ja magab hommikul kauem, kuid see pole tõsi. Kui väikelaps on liiga kaua üleval, muutub uinumine raskemaks ja uni kehvemaks, sest tööle hakkavad stressihormoonid nagu adrenaliin ja kortisool.
4. Mugav voodi.
Kõik lapsed läbivad magamise ajal erinevaid unetsükleid. Kahe unetsükli vahetumisel ärkab laps kergelt üles. Magamisase ja -tuba peaksid soosima hõlpsat taasuinumist - pime tuba (eriti suvel), soe pidžaama jne.
5. Söömine.
Mõni väikelaps vajab otse enne magamaminekut sooja piima või viilu röstsaia, mingit suhkruvaba snäkki, et jaksata ilma toiduta öö läbi magada.
6. Õiged uneseosed.
Rind või pudel suus magama jäämisest tuleks aga selles vanuses juba hoiduda, sest need tekitavad vale uneseose ja laps ei oska ka öösel üksi ärgates ise uuesti magama jääda, sest uinumise oskus on tema jaoks imemisega seotud. Pane laps voodisse siis, kui ta on ärkvel - ka õhtul. Siis õpib laps ka öösel ärgates oma voodis ise uinuma. Alguses võib kussutamise või imemisega uinuma harjunud lapsele niisama uinumine päris raske tunduda. Olenemata lapse vanuses, selgita talle toimuvat: "Ma tean, et sulle meeldib süles kussutades magama jääda, aga sa saad õppida ka ilma kussutamiseta oma voodis rahunema ja uinuma. Ma olen siin samas sinu kõrval, sa võid nutta nii palju kui tahad. Sa saad selle uue oskuse õppimisega hakkama."
6. Lõunauni.
Enamik lapsi ei ole enne kolmeaastaseks saamist valmis lõunaunest loobuma. Jällegi - vanematele võib tunduda, et päeva jooksul korralikult äraväsitatud laps uinub õhtul kergemini, aga see pole väikelapse puhul veel nii. Üleväsimus tekitab adrenaliini mis takistab uinumist ja rahulikku und.
7. Aktiivne päev värskes õhus.
Küll aga võiks laps olla päeva jooksul aktiivne muul, kui magamisajal. Lapsed magavad palju paremini, kui nad on saanud õues mängida. Kaasa aitavad ka päikesepaiste ja võimalus oma emotsioone välja elada - päeva jooksul nii naerda kui ka vajadusel nutta.
8. Samm-sammult.
Kui laps ei oska üksi magama jääda, siis liikuge selle uue oskuseni sammhaaval. Kui laps on harjunud süles uinuma, siis alustage sellest, et lamate üksteise kõrval, siis liikuge selleni, et hoiad tal uinumise ajal käest kinni, siis selleni, et istud niisama kõrval. Edasi selleni, et istud samas toas, kuid mitte lapse kõrval. Lõpuks on laps valmis uinuma ka üksi magamistoas olles. Kui laps kipub voodis püsti tõusma, siis korda rahulikult: "Praegu on uneaeg, palun heida pikali."
9. Nutt on normaalne.
Laps võib nutta. Ära karda lapse nuttu. Lihtsalt kinnita lapsele, et kuulad ja mõistad teda: "Ma saan aru, et sa oled mures. Ma olen sulle väga lähedal, ma istun siin samas. Ma tulen alati, kui sa kutsud. Olen alati sinu jaoks olemas. Ma tean, et sa suudad õppida ise uinuma."
10. Imetada või mitte?
Väikelast võib imetada ka öösiti, kui ema seda ise teha tahab! Siiski tuleb arvesse võtta, et väikelaps ei vaja enam öösiti rinnapiima ja sööb harjumusest. Kui väikelaps on harjunud öösel piima saama, siis ärkab ta ilmselt piima küsides mitu korda. See võib olla emale kurnav. Seega on täiesti normaalne ka väikelaps öisest imetamisest võõrutada. See ei takista imetamisega päevasel ajal jätkamist ükskõik, kui kaua ema ja laps soovivad.
Millal õppis Sinu laps ise uinuma ja terve öö magama?