Emad elavad unepuuduses kuni kuus aastat lapse sünnist

Emad elavad unepuuduses kuni kuus aastat lapse sünnist

04. Mar 2019, 15:52 Emmede Klubi Emmede Klubi

Keegi ei arva, et vastsündinu ema väga palju magada saaks, kuid enamik meist usub, et see on vaid lühike periood - lapse kasvades olukord paraneb. Uus Saksa teadlaste uuring viitab aga, et mitte niipea.

2008-2015 aastal 4659 Saksamaa lapsevanema und uurinud teadlased leidsid, et vanemate ööune pikkus ja une kvaliteet ei taastu enne lapse esimesse klassi minekut.

Suuremate laste vanemad tunnevad tihti, et nad ei tohiks nii väsinud olla - neil pole ju enam kodus beebit. See uuring tõestab aga, et unepuudus ei lõpe lapse oma voodisse kolimisega. Lapsevanemaks olemisest tingitud nõudmised ja kohustused vähendavad unekvaliteeti kuni kuus aastat. 

Suuremad lapsed küll ei nuta ega söö öösiti süstemaatiliselt, kuid nad ärkavad kehva enesetunde või halva unenäo tõttu. Lisaks sellele hoiab lapsevanemaid öösiti rohkem üleval laste kasvatamisega seotud stress. 

Emad kaotavad rohkem uneaega kui isad. Beebi esimese kolme elukuu jooksul magab ema keskmiselt tund aega vähem kui enne rasedust, isa aga keskmiselt 15 minutit vähem. Selleks ajaks, kui lapsed olid 4-6-aastased, olid emad umbes 20 uneminutiga ja isad umbes 15 uneminutiga miinuses.

Esimest korda lapsevanemaks saanud naised ja mehed kaotavad enam und kui kogenumad lapsevanemad. Hea uudis on see, et rohkem lapsi ei tähenda vähem unetunde - üks alla kuueaastane laps või kolm alla kuueaastast last, ema ja isa kaotavad und ühtviisi. 

Lisaks leiti, et esimese 1,5 eluaasta jooksul kaotavad imetavad emad rohkem und kui pudelist toitvad emad. 

(Allikas: Motherly)


Kui kaua aega pärast lapse sündi tunnetasid Sina unepuudust?