Uni on inimorganismile vajalik. Kui me ei maga piisavalt, ei väljutata meie ajust toksiine, lühiajalisest mälust ei liigu mälestused pikaajalisse mällu, kognitiivsed võimed kannatavad, immuunsus nõrgeneb, kehakaal tõuseb. Nüüd on teadlased avastanud, et lapsepõlves vähem maganud inimesed ka vananevad kiiremini.
Princetoni ülikooli teadlased analüüsisid ligi 1600 üheksa-aastase USA lapse magamisharjumusi ja DNA-d. Teadusajakirjas Journal of Pediatrics avaldatud uuringus leiti, et iga vähem magatud tund tähendas lapsele 1,5% lühemaid telomeere. Lühidalt öeldes: unepuudus põhjustab juba lastel DNA vananemist.
Telomeerid on meie kromosoomide otstes asuvad "mütsikesed", mille eesmärk on kromosoomide otsi kahjustuste eest kaitsta. Kui inimene vananeb, tõmbuvad telomeerid kokku ja jäävad lühemaks, mis muudab kromosoomid aina kergemini kahjustatavaks. Mida lühemad meie telomeerid on, seda kõrgem on meie bioloogiline vanus ehk keha vanus selle seisukorra, mitte aja järgi. Lühemad telomeerid toovad kaasa ka suurema südamehaigustesse, vähki jms haigestumise riski.
Üheksa-aastased lapsed peaksid öösel magama minimaalselt 9 tundi, kuid 10-11 tundi oleks veelgi parem. Kui täiskasvanute puhul võib ülemagamine ehk üle 7-9 tunni ööpäevas magamine kognitiivsetele võimetele kahjulik olla, siis laste puhul tundub paika pidavat ütlus: mida rohkem, seda uhkem.
(Allikas: IFL Science)
Mitu tundi ööpäevas magavad Sinu lapsed?