Ebaregulaarsed uneajad mõjuvad halvasti lapse käitumisele ja arengule

Ebaregulaarsed uneajad mõjuvad halvasti lapse käitumisele ja arengule

27. Jun 2019, 18:44 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vahel oleme lapsevanemana õhtuks omadega nii läbi, et laste õigeaegselt voodisse panemise asemel tundub kergem lihtsalt lasta neil uinuda, kui nad selleks ise valmis on. Uuringud näitavad aga, et pidev ebaregulaarne uneaeg mõjub laste käitumisele ja arengule halvasti. 

Suurbritannia teadlased uurisid 2013. aastal 10 000 koolieeliku unerutiini ja leidsid, et ebaregulaarsete uneaegadega lastel on rohkem käitumisprobleeme. Nad on halvemas tujus, kaklevad enam ning käituvad mõtlematumalt. 

Näiteks toob laste ühel õhtul kell kaheksa ja järgmisel kell kümme magama panek kaasa sotsiaalseid probleeme, mis meenutavad ajavahest tingitud lennuväsimust. Seda isegi juhul, kui lapsed magavad kokkuvõttes sama arvu tunde.

Hea uudis on see, et uurijate sõnul on ebaregulaarsest uneajast tulenevad negatiivsed mõjud tagasipööratavad. Kui uuringus osalenud ebaregulaarsete uneaegadega lapsed hakkasid iga päev enam-vähem ühel ja samal ajal magama, siis kadusid ka varem märgatud käitumisprobleemid. 

2017. aastatud avalikustatud jätku-uuringus leiti, et ebaregulaarsed magamisajad mõjutavad lisaks käitumisele ka arengut: neil lastel oli suurem risk õlekaalulisuse ja madala enesehinnangu tekkeks ning probleeme matemaatikaülesannete lahendamisega. Ning arenguprobleeme on tagantjärele juba keerukam lahendada.

(Allikas: Motherly)
 

Kas Sinu lastel on kindlad uneajad?