Kas beebil on külm?
Pärast sündi vajab beebi nahk uute oludega harjumiseks aega. Kuna tema keha ei suuda ise temperatuuri hoida, on oht, et ta jahtub kiiresti maha. Värsked lapsevanemad kipuvad sageli lapse külmakaitsega aga hoopis üle pingutama.
Teadlik riietamine
Oluline on riietada oma beebit teadlikult. Beebile tuleks selga panna vaid üks kiht riideid rohkem kui täiskasvanutele. Esimese kihina on ideaalne puvillane body. Selle peal võiksid olla püksid või sukapüksid ja kõige peal jakk ja termopüksid või talvekombinesoon. Loomulikult ei tohiks komplektist puududa sokid, kindad ja müts. Villakookonis või soojas jalakotis on väike beebi külma eest hästi kaitstud.
„Võiks arvestada, et kui õues käia, siis vanker, kandelina või kõhukott ongi juba iseenesest see lisakiht,“ selgitab ämmaemand Liis Raag.
Külm või palav
Meie kliima ettearvamatute ilmade puhul, mil tuul on juba külm, aga päike veel soojendab, võib lapsel oma talveriietuses hakata palav. Kõige parem viis kontrollimaks, kas lapsel on liiga soe või mitte, on katsuda käega kukalt. Kui kukal on kuum või niiske, siis laps järelikult higistab ja vähemalt üks kiht riietusest on liigne. Beebide puhul ei saa käte katsumise järgi kindlaks teha, kas tal on külm või mitte, kuna beebide käed ja jalad ongi natukene külmemad. Samuti ei ole tõhus meetod põskede või nina katsudes külma tunnetamine, sest on normaalne, kui riiete poolt kaitsmata kehapiirkonnad külma õhu käes jahedamad on.
Värske ja jahe õhk on aga imikule väga hea ja ka talvisel ajal magab enamik lapsi õues väga hästi. Väike temperatuuriärritus vaid tugevdab lapse immuunsüsteemi ja ennetab külmetushaigusi.
Parajalt soojasid hetki sulle, beebi!