Õhkbatuudi kasutamise ohutusreeglid, mida tuleb teada

Õhkbatuudi kasutamise ohutusreeglid, mida tuleb teada

25. Jun 2019, 11:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Viimastel aastatel on väga populaarne erinevatel suveüritustel pakkuda lastele õhkbatuudil hüppamist. Et hüppamine oleks ohutu, tuletab TTJA meelde õhkbatuudi paigaldamise ja kasutamise põhinõuded: 

  • Õhkbatuudi paigaldamisel ja kasutamisel järgi alati kõiki tootja juhiseid.
  • Õhkbatuut kinnita korralikult kõigist (nii ülemistest kui alumistest) batuudi küljes olevatest kinnituskohtadest.
  • Paigalda batuut tasasele pinnasele, kus ei ole teravaid esemeid, oksi jne ning eemale suurtest puudest, elektriliinidest.
  • Ära kasuta batuuti vihma ja tugeva tuulega.
  • Ära koorma batuuti üle - batuudile võib minna hüppama vaid niipalju lapsi, kui tootja on sinna hüppama lubanud. Reeglid vanuse, pikkuse ja hüppajate arvu kohta on tootja seadnud ohutuse tagamiseks.
  • Taga batuudil hüppajate üle alati täiskasvanu järelevalve, et koheselt reageerida tekkinud probleemidele (ootamatu batuudi tühjenemine, tugev tuul, vihm jne) ja kontrollida batuudil hüppamise reeglite järgimist.

Ka lapsevanemad ise peaksid avalikul üritusel jälgima, millistele batuutidele nad lapsed hüppama lubavad - näiteks kas õhkbatuut on igast küljest kinnitatud, millisele pinnasele on õhkbatuut paigaldatud, kas batuut on märgatavalt ülekoormatud.

Rohkem teavet õhkbatuutide ohutu kasutamise kohta leiab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti kodulehel asuvast teenuse pakkujale mõeldud meelespeast (PDF) või interneti leheküljelt ostatargalt.ee.

2015. aastal toimus Tartumaal laste sünnipäevapeol traagiline õnnetus, kus vaiadega maa külge kinnitamata batuut võttis tuule alla ja tõusis mitmekümne meetri kõrgusele õhku. Õnnetuses surid batuudilt kukkunud poiss ja tüdruk, veel kolm last viidi väga raskete vigastustega haiglasse. Hiljem mõisteti õnnetuses süüdi batuudi rentinud ettevõtte juht, kellele mõisteti karistuseks kolm aastat tingimisi vangistust, ning batuudipaigaldajad, kellele määrati karistuseks 2 aastat ja 6 kuud vangistust, samuti tingimisi. Kannatanud esitasid süüdlastele ka ligi 60 000-eurose varalise ja mittevaralise kahju nõude, mille ettevõtte juht tasus vabatahtlikult kõigi süüdistatavate eest. Sellest peale on Eestis pööratud batuudiohutusele palju rohkem tähelepanu.