Foto: Freepik
Kuidas toimiks kõige paremini kärgpere, kui ühinenud pere isa on väga karmi kasvatuse ja kindlate reeglite järgimise poolt, kuid ema vastupidi pooldab vabamat kasvatusvormi ja usaldab oma lapsi rohkem? Just sellise küsimuse saatis meile üks Emmede Klubi lugeja.
Lastepsühholoog ja pereterapeut Tiina Kütt vastab, et ükskõik millist teed vanemad otsustavad minna - ääretult oluline on, et kõiki lapsi koheldaks ühinenud peres ühtmoodi.
"Need on asjad, mis kohe kindlasti tuleb kokku leppida enne kokkukolimist. Ei tohi jätta selliseid asju läbi rääkimata. Tuleb kokku leppida: kui hakkame kõik koos elama, siis leiame alati omavahel kompromissi, kuidas kõiki lapsi ühtmoodi kohelda. Kompromiss tähendab alati, et mõlemad pooled teevad järeleandmisi. Sellega tuleb leppida," toonitab psühholoog.
Ta lisab, et kui mees ja naine on siiski juba kokku kolinud ja avastavad alles nüüd, et nende kasvatuslikud põhimõtted on erinevad, tuleb samuti koheselt kahekesi kokku istuda ja rääkida läbi milliseid järeleandmisi kumbki pool teha saab, et jõuda kompromissi ja ühise teeni.
"Kui kärgperes elavad mõlema poole lapsed, ühes kodus ja ühes peres, siis on väga oluline, et neid koheldaks ühtmoodi, võrdselt," toonitab psühholoog ja lisab, et ühise tee leidmine on laste jaoks tunduvalt olulisem, kui ühe või teise osapoole kasvatusliku põhimõtte läbi surumine, kuna kasvatusmeetodeid on niikuinii palju erinevaid. Seda nii kärgperes kui ka kahe bioloogilise vanemaga kasvavate laste puhul.
Kas teie peres kasvab mõlema osapoole lapsi? Milliste kasvatuslike erimeelsustega olete kokku puutunud ja kuidas need olukorrad lahenevad?
Oleme mehega üldiselt täitsa üksmeelel lapsekasvatamisel. Mõnikord ikka tekib pisemaid erimeelsusi, aga need saavad ruttu lahedatud ja on kõik õnnelikud😀
Mina olen selline karmim ja mulle on lapse reziim tähtis,et kindlald söögiajad,tuttu minek,jalutama minek,aga mul mees on selline,et laps läheb siis magama,kui Talle mugavam ja süüa annab siis kuidas jumal juhatab ja see natuke häirib,et Ta ei pea kellaaegadest kinni . Vb olen liiga kontrollifriik 😃
Aga üldiselt muid asju,käimised jne,siis oleme ühel nõul,et lähme,teeme ja oleme,aitab ikka a´kasvatamisel palju kaasa.
meie teeme lapse isaga kõik koos ja alati leppime kokku kuidas on parem teha...
Meil on erimeelsusi,eriti just lapse ööunne mineku ajal. isa pooldaks üht magamamineku stiili, mina teist. Olen palju üritanud seletada , et ei saa anda alla lapse jonnihoogudele , kuid mehel parem käega lüüa ja anda kõike mida laps tahab. Siis kui pojaga kahekesi oleme, kuulab laps ilusti minu sõna. Kui tuleb issi koju, on laps nagu ära vahetatud : tekivad jonnihood ja omad tahtmised. Issi jookseb ja annab kõike.