Kirjutasime sügisel, et paljudes Eesti lasteaedades kehtib jätkuvalt päevakava, mis sisaldab paaritunnist lõunauinakut. Ekspertide hinnangul on just see ajale jalgu jäänud tava Eesti laste halva une põhjustaja ning tegelikult üle nelja-aastaseid lapsi seaduse järgi magama sundida ei tohi.
Nimelt sedastab Sotsiaalministri määrus, mis kehtestab tervisekaitsenõuded koolieelses lasteasutuses: $ 14 (4) Päevakava kohaselt võimaldatakse ühe kuni kolme aasta vanusele lapsele vähemalt üks kord päevane uneaeg. Vanematele lastele peab olema tagatud päevas vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel.
Eesti õiguskantsler on seda küsimust analüüsinud ning leidnud, et muuks vaikseks tegevuseks ei saa pidada voodis ärkvel, aga paigal olema sundimist.
ERR kirjutab aga nüüd, et nõuetest hoolimata kästakse paljudes lasteaedades lastel lõunaune ajal liikumatult voodis püsida. Vahel pahandatakse isegi siis, kui laps kaisulooma liigutab! Mõni lapsevanem on kogenud ka ekstreemsemat lähenemist: ühel lapsel käskis õpetaja end riidesse panna ja lahti võtta ning treppidest üles-alla käia seni, kuni laps väsib ja magama jääb.
Probleem ei ole ainult uinumises ja lasteaias magamises. Need lapsed, kes lõunaund tegelikult enam ei vaja, võivad lasteaias lõpuks uinuda, kuid üleliigse uinaku tõttu on häiritud õhtune magamaminek. Laps ei uinu kodus tervislikul ajal kella 20-21 paiku, vaid näiteks kell 23.
Tallinna haridusameti hariduskorralduse osakonna vanemspetsialist Anne Targem soovitas lasteaiajuhtidelt saadud info põhjal, et puhkeaja alguses läheksid kõik lapsed voodisse, kuulaksid unejutu ära ja pikutaksid veidi aega. Siis saaksid lapsed, kes magama ei jää, vaikselt voodist välja tulla ja vaiksete tegevustega tegelda, ilma et teisi segaks. Sama soovitab ka kasvatusteadlane Siiri-Liisi Kraav.
Kust leida vaikseks tegutsemiseks sobiv ruum ja laste valvamiseks personal, on lasteaia juhi ja pidaja lahendada. Järelvalvet lasteaialaste lõunaund reguleeriva määruse täitmise kohta teeb terviseamet. Seega tuleb ka probleemide korral (kui lasteaed keeldub vanematega lõunaune teemat arutama) pöörduda terviseameti poole.
Millises vanuses kadus Sinu lapsel lõunaune vajadus?