Eesti laste uni on kehv, sest lõunauinak lasteaias kestab liiga kaua?

Eesti laste uni on kehv, sest lõunauinak lasteaias kestab liiga kaua?

16. Aug 2018, 12:50 Emmede Klubi Emmede Klubi
Esialgsed uuringutulemused näitavad, et Eesti laste uni on üks kehvemaid Põhjamaades. See võib olla tingitud karmist 2,5-tunnisest päevaunest lasteaias, arutlesid psühholoog Kene Vernik, unearst Heisl Vaher ja Viimsi lasteaia psühholoog Lagle Reinup Arvamusfestivalil. 
 
Uuringud näitavad, et lapsed, kes magavad pika lõunaune, magavad öösel vähem ja nende uni on rohkem häiritud. Veel ütlevad uuringud, et alates 3–4aastased ei vaja lõunauinakuid või need on kuni ühe tunni pikkused, vahendab Novaator. "Aga üle selle vanuse ei tohi seda enam peale suruda. Seda võib pakkuda, aga mitte peale suruda, sest tuleb välja, et alates 3. eluaastast võib lapse unerütm olla juba vägagi sarnane täiskasvanu unele," selgitas Vaher. 
 
Pikema päevaune arvelt lühem ööuni pole hea lahendus lapse tervisele. Öö- ja päevauni on erineva funktsiooniga - ööunes avaldub kasvuhormoon. Kui ööuni pole piisav, siis kasvuhormoonide eritumine on häiritud ja sellega häirib kasvamist.
 
Lasteaia psühholoog Lagle Reinup tõi näite Viimsi lasteaiast: "Viimasel ajal on sage, et lapsed lähevad kell 10–11 magama ja nende uni on lasteaeda tulles olnud vaid 6–7 tundi. Ja siis need lapsed magavadki päeval mitu tundi. Aga on ka neid kes magavad 12 tundi ja neid ei saa mingi valemiga päeval magama.
 
Reinup pakkus alternatiivina välja, et lasteaedades võiks rohkem praktiseerida n-ö vaikseid tunde, joogat või muusika kuulamise ja pikutamise teraapiat. Lastel on siiski rahulikke hetki tarvis.
 
 
Kui kaua magab Sinu laps öösel, kaua aga päeval?