Elektrilöögi all olevast inimesest kätega kinni haarata ei tohi

Elektrilöögi all olevast inimesest kätega kinni haarata ei tohi

03. Sep 2015, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väikelastega kodudes võiksid elektrijuhtmed olla terved ja uued, pistikupesad aga asuda ohutus kohas või olla kaetud, sest kodusest seinakontaktist saadud elektrilöögist tingituna võivad lapsel tekkida tõsised tervisekahjustused nagu krambid, südame rütmihäired, põletushaavad ja kudede kärbumine.

Erakorralise meditsiini töötaja Maarja Mölder annab Emmede Klubis nõu, kuidas elektrilööke vältida ning kuidas löögi alla last abistada.

Kuidas õnnetust vältida?

Esmane elektrilöökide vältimisel on veenduda, et kõik kodused pistikupesad ja terve elektrijuhtmestik on ohutud: terved ja kaasaegsed, elektriku poolt paigaldatud või ülekontrollitud.

Juba remonti tehes võiks pistikupesad paigaldada laste käeulatusest kõrgemale või osta kaanega kaetud stepslid (seda eriti vannitoas ja köögis, kus nii pistikupesad kui ka sinna pistetavad pistikud võivad kokku puutuda niiskusega).

Kui kodus on pistikud beebidele ja väikelastele kättesaadava koha peal, võiks kasutada spetsiaalseid laste ohutuse tagamise jaoks mõeldud platsmassist kaitsmeid.

Mida teha, kui õnnetus on juhtunud?

Esimene asi mida tuleks teada: parasjagu elektrilöögi all olevat inimest ei tohi kehast haarata, et teda löögist n-ö „välja tõmmata“ või lööki andvast esemest eemale tõmmata. Muidu võib juhtuda, et ka abiandja jääb ise vooluringi.

Elektrilöögi all oleva lapse või täiskasvanu abistamiseks tuleks vool välja lülitada (kui elektrilööki saadakse seinakontaktist) või elektrilööki andva eseme juhe pistikupesast välja tõmmata.

Kui läheduses leidub esemeid, mis elektrit hästi ei juhi (kumm, puit, raamatud), võiks püüda kannatajat nende abil vabastada.

Kui vooluringi enam ei ole, tuleb kontrollida, kas kannatanu on teadvusel ja otsida võimalikke vigastusi (põletused, luumurrud). Kui kannatanu on teadvusel, tuleb ta keerata külliliasendisse ning teda abi saabumiseni rahustada, seejuures tuleb pidevalt kontrollida kannatanud elulisi näitajaid ja hingamise katkemisel või pulsi kadumisel anda esmaabi. 

Loe, kuidas toimida, kui leiad kannatanu kehalt põletushaavu ja kuidas lapsi elustada SIIT!

Loe, kuidast toimida, on kannatanul on luumurd SIIT!

Kuna elektrilöögi puhul on oht südame rütmihäireteks suur, tuleb kindlasti kutsuda ka kiirabi. Kannatanut tuleks 24 tundi hoolsalt jälgida.


Postitus on osa Emmede Klubi sellenädalasest artiklite sarjast "Ohud ja laste turvalisus kodus", mille jooksul tutvustame nelja levinud õnnetust, mis lastega turvaliste koduseinte vahel juhtuda võib, jagame kogemusi juhtunud õnnetustest ja kodu turvalisemaks muutmisest ning uurime millised on vanematele seadusega pandud kohustused laste turvalisuse tagamisel. 

eveliiy eveliiy 04. Sep 2015, 21:07 Madi

http://www.4kids.ee/haberkorn-pistikukaitsmed/
Meie soetasime need kuskilt mujalt, aga sellised muidu😀

04. Sep 2015, 20:27

Meie kasutame samuti pistikupesa kaitsmeid. Meil on valged plastmassist, millel on spets konks kaasas millega saab neid pesas kätte vajadusel 😀

Muidu väga kasulik artikkel. Hea meeldetuletus perele.

Irinaaa Irinaaa 04. Sep 2015, 10:30

Meil ka kõik pistikud on beebi kaitsmetega

Oh, kõlab hästi. Kust need saite?

eveliiy eveliiy 03. Sep 2015, 18:37 Madi

Meil on sellised, mida tuleb juhtmega koos keerata, et augud klapiksid. Mõnes on ka need, mida jah raske kätte saada, aga õnneks sellistes kohtades, kus vähem kasutame😀

Meil ka need 😀 Aga suur probleem on see pisikute kasutamine. Et neid plastist junne on keeruline välja saada. Tahan kähku mobla laadima panna, siis kirun seal kinnise pistiku ees 😛 Muidugi see ei ole mingi tõsine probleem või põhjus miks lapse turvalisusega riskida, lihtsalt vahel tüütu. Teil ei ole nii?

eveliiy eveliiy 03. Sep 2015, 14:11

kasulik info!
Meil kodus kõik pistikud kaetud plastmassist kaitsmetega😀