Eestisse on jõudnud ülinakkav Coxsackie viirus

Eestisse on jõudnud ülinakkav Coxsackie viirus

24. Oct 2016, 13:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Coxsackie viirusele on omane pea- ja kaelavalu, palavik, halb enesetunne, iiveldus ja oksendamine ning kehale ilmub sügelev villiline lööve. See ülinakkav viirus on nüüd jõudnud Eestisse. Mida teha, et ennast ja oma lähedasi viirusest säästa või haigestumise korral vaevusi leevendada? Nõu annab Apotheka proviisor Merle Niglas.

Haigus kestab kuni kümme päeva ja enamasti ei jää sellest hiljem märkigi, kuid halvematel juhtudel võib haigus ka tüsistuda, ning halvimal juhul lõppeda surmaga. Paraku ei ole viiruse vastu otsest ravi - tuleb vaid sümptomeid leevendada.

Valu ja kõrge palaviku leevendamiseks aitavad paratsetamool ja ibuprofeen. Kindlasti on vaja palju juua. Kui kaelavalu, tugev peavalu ja kõrge palavik kestavad kauem kui kolm päeva, on kindlasti vaja suhelda arstiga.

Kehale tekkivate villide sügelust aitavad vähendada allergiaravimid – vastavalt vanusele leiab apteegist tilgad (vajalik retsept), lahuse või tabletid. Appi võib võtta pealemääritavad tooted, mida kasutatakse tavapäraselt tuulerõugetäppidest põhjustatud ärrituse, sügeluse, põletustunde ja tundlikkuse leevendamiseks. Jahutav ja nahka rahustav toime on suurem, kui spetsiaalset vahtu hoida külmkapis.

Kui villidel on juba koorikud peal, sobivad määrimiseks erinevad antiseptilised dekspantenooli sisaldavad niisutavad kreemid ja salvid. Koorikuid pehmendavalt mõjub ka taruvaigu ja mesilasvahaga salv.

Vesiville võib tupsutada ka teepuuõliga, vajadusel võib seda veidi lahjendada kui lõhn lapse jaoks liiga intensiivne tundub. Samuti kuivatab ville antimikroobse toimega saialilletinktuur. Hästi toimivad ka erinevad antiseptilised spreid.

Suhu ja limaskestadele tekkivate villide korral leiab apteegist lidokaiini ja kummeliekstraktiga suuõõne- ja igemegeele ning teisi tooteid spetsiaalselt suuõõne haavanditele. Leevendust võib tuua ka astelpajuõli.

Kuidas vältida haigestumist?

Igasuguste nakkushaiguste vältimiseks on tark hoida käed puhtad nii kodus, koolis, restoranis kui ka kõikjal mujal. Kui pesta käsi sooja vee ja seebiga 15 sekundit, väheneb neil võõra mikrofloora hulk 10 korda, 30 sekundi jooksul aga juba ligi 1000 korda. Kõige sagedamini unustatakse hõõruda seepi pöidlapealsetele, küünealustele, sõrmevahedele ja -otstele. Korralikult tuleks pesta ka sõrmuste alla jäävat nahka, sest muidu hakkavad seal niiskuses bakterid paljunema. Seep tuleks voolava vee all maha loputada sõrmedest küünarnukkideni.

Kui käsi pesta pole võimalik, on mõistlik kasutada antiseptilisi vahendeid - spreid, geelid, salvrätikud, millest mõni peaks leiduma igaühe käe- või koolikotis.

 

(Allikas: Apotheka)