USA-s keelustatakse võrevoodi pehmendused ja magamiseks mõeldud lamamistoolid

USA-s keelustatakse võrevoodi pehmendused ja magamiseks mõeldud lamamistoolid

27. Dec 2019, 21:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ameerika Ühendriikides on kooskõlastamisel seaduseelnõu, mis jõustumisel keelaks beebidele magamiseks mõeldud lamamistoolide ja võrevoodite pehmenduste müügi. 

Ameerika lastearstide ühing on juba ammu soovitanud võrevoodi pehmendustest ja lamamistooli voodina kasutamisest hoiduda, sest need praktikad on beebile ohtlikud. Nii kogemused (mitmed elu kaotanud beebid) kui ka uuringud kinnitavad, et kõige ohutum on seada beebi magama patjadest-tekkidest-pehmendustest puhtasse kõvema madratsiga võrevoodisse. Sellegipoolest liigub neid tooteid hulganisti, sest paljud lapsevanemad on seisukohal: kui poes müüakse, siis järelikult on ohutu. 

Magamine pehmendustega voodis on oluliselt ohtlikum kui magamine paljaste võredega voodis. Laps ei löö end vastu voodivõresid nii tugevalt, et märkimisväärselt haiget saada. Nõuetele vastava võrevoodi võrevahed on sellise laiusega, et laps ei saa sinna ohtlikult kinni jääda. Seega on pehmendusteta võrevoodi igati ohutu. Võrepehmendused suurendavad aga lämbumise ja imiku äkksurma sündroomi tõenäosust ning paljud beebid ongi võrepehmendusse lämbunud. Mitmes USA osariigis on võrepehmendused juba praegu keelatud.

Kui päevaseks ajaviiteks lapsevanema järelvalve all on lamamistoolid ohutud, siis üksi magama lapsi lamamistooli panna või jätta ei tohiks. Seda samuti lämbumise ja imiku äkksurma ohu tõttu. Seepärast kutsus Fisher Price tänavu tagasi oma kuulsaima lamamistooli Rock n' Play. Suurettevõttele järgnesid paljud teised, kes kutsusid samuti oma magamiseks mõeldud lamamistoole turult tagasi. Mitmete surmajuhtumite tõttu väljastas USA tarbijakaitseamet ka hoiatuse.

Seaduseelnõu nimi on "Safe Sleep for Babies Act of 2019" ja selle on juba heaks kiitnud parlamendi alamkoda ehk Esindajatekoda. Järgmiseks peab eelnõu heaks kiitma parlamendi ülemkoda ehk Senat. Siis läheb see kinnitamiseks presidendile ja seejärel hakkab seadus kehtima. 

 

Turvalisi unenägusid ka kõigile Eesti beebidele!