Vitamiinipuudus või - üledoos raseduse ajal

Vitamiinipuudus või - üledoos raseduse ajal

20. Mar 2013, 10:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljudele rasedatele on soovitatud vitamiine võtta. Valmistasime ette artikli, et õpetada, kuidas tunda ära vitamiinipuudust jateada, kas on võimalik ka vitamiini üldedoosi saada Zane Krastiņa.

 

Teadmine sellest, et me saame 9 kuu pärast emaks, muudab kindlasti paljut - me teeme palju, et beebil tervislikum kasvada oleks ja ka enda heaolu on tähtis.

Kui Sul on enne rasedust halbu harjumusi, peaks nendest loobuma. Tuleks põhjalikumalt jälgida, mida Sa sööd ja muidui tuleks külastada ka naistearsti, et teada, kas keha on lapsesaamiseks valmis ja kas oleks vaja lisaks võtta mingeid vitamiine.

Vitamiinipuudust ei pruugi ära tunda. Muidugi, analüüsi teel saab määrata erinevate ainete taset, kuid teiste vitamiinide ja mikroelementide määramine võib olla keeruline.

Vitamiini või mikroelementide puudust saab määrata ainult kaebuste tekkel. Näiteks võivad magneesiumipuuduse puhul esineda jalakrambid.
 

Vajalikud vitamiinid
 

Seetõttu soovitavadki arstid vitamiime tarbida. Esimene on neist foolhape, mida on hea hakata kasutama juba 4 kuud enne rasestumist.

Foolhape on B-vitamiin, tuntud ka kui B9 vitamiin. See edendab punaste verelibleded tootmist ja tugevdab immuunsüsteemi.

Et foolhape hästi imenduks, peaks seda tarvitama koos teiste B-grupi vitamiinidega. Et oma elu lihtsamaks teha, võiksid võtta kompleksvitamiine, mis sisaldavad ka foolhapet.

Foolhapet leidub ka rohelistes toiduainetes - lehtsalat, petersell, spinat, spargel ja herned, kuid foolhapet on leitud ka peedis, lillkapsas, ubades ja apelsinides.

Oleme rasedate puhul kuulnud palju rauapuudusest.

Rauatase võib raseduse ajal kehas väheneda, tõesti.

Rasedal suureneb veremaht kehas mõnikord lausa 30% ja suurenenud verehulk avaldab südamele ja veresoontele survet. Paljudel rasedatel on rauatase madal just 20.-30. Rasedusnädala vahel ja neile soovitatakse rauapreparaatide tarbimist.

Rauapuuduse tundemärgid on näiteks väsimus, nõrkus ja nõrgem tervis.

Muidugi võib rase naine ka oma menüüd kohandada ja üritada loomulikul teel rauataset tõusta. Selleks peaks ta sööma rohkem tatart, spinatit, kõrvitsat, peeti, tailiha ( eriti vasikaliha) ja kaunvilju.

Kui nende toiduainete söömine aga tulemusi ei anna, tuleks lisaks rauapreparaate võtma hakata.

Raud imendub paremini, kui süüa lisaks ka c-vitamiini või c-vitamiini sisaldavaid toiduaineid. Imendamist takistavad piimatooted.

Magneesium imendub paremini B6 ja D-vitamiini koosmõjul.

Enne kasutamist tuleks kindlasti lugeda ka infolehte. Paljude rauapreparaatide puhul tuleks neid võtta tühja kõhuga - 30 minutit enne sööki-jooki.
 

Vitamiini üleannustamine.
 

Kui vitamiinide tarbimine ei ole läbi mõeldud, on võimalik ka nende üleannustamine ( küll mitte kõikide vitamiinide puhul).

Üks nendest on A-vitamiin.

Sa ei tunne A-vitamiini üledoosi, kuid selle üleannustamine võib raseduse ajal lootele põhjustada mitmesuguseid arenguhäireid.

Rauapreparaatide suukaudsel manustamisel ei ole võimalik üledoosi saada.
 

Kui palju peaks raseduse ajal vedelikku tarbima?
 

Piisav vedeliku tarbimine on raseduse ajal väga teretulnud, et naine oleks terve. 

Sidruniviilu vette lisamine on samuti hea idee - see sisaldab c-vitamiini ja aitab viiruste vastu võidelda.

Aga seda ei ole soovitatav lisada magustatud või gaseeritud jookidesse.

Seoses lubatava vedeliku kogusega mainiks ära, et päevas on lubatud tarbida 300mg või 2-3 tassi kohvi ja see võrdub omakorda 2-3 klaasi koolaga. Kui Sul on aga probleeme liigse kaalutõusuga, eelista koola asemel kohvi.

Erinevad maiustused ja ebatervislikud suupisted lisavad emale raseduse ajal kaalu. Samas on arstid rohkem mures, kui kaalu lisandub liiga vähe. Raseduse ajal peaks juurde võtma vähemalt 6-7kg - enamik emasid võtab juurde 15-17kg.

Kui kaalu lisandub rohkem kui 20kg, võib see olemise raskemaks teha. Kui pea meeles, et rasedus ei ole haigus - kui Sa tahaksid natuke kooki või kartulikrõpse süüa, ei pea ennast alati keelama. Tähtis on mõõdukus - ka raseduse ajal võiks maiustusi nautida.

 

Emmede Klubi