Viiendik maailma enneaegsetest sünnitustest toimusid tolmuse õhu süül

Viiendik maailma enneaegsetest sünnitustest toimusid tolmuse õhu süül

24. Feb 2017, 11:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi. See moodustab 18 protsenti kõigist liiga vara sündinud lastest. Neist suurem osa sündis Aasias, kus kurja juureks oleva õhus lendleva peentolmu probleem on suurim.

Teadmises, et peentolm on kahjulik nii väikestele kui ka suurtele, pole midagi uut. Teada on, et see suurendab kopsuvähki haigestumise riski, soodustab viiruste levikut ja kahjustab koguni aju. Uuringute andmeil saab peentolmu arvele kirjutada maailmas ligi 3,5 miljonit surma. Nüüd lisati sellesse nimekirja ka enneaegne sünnitus, kirjutab rahvusringhäälingu teadusportaal Novaator.

Nimelt leiti hiljutises uuringus, et enam kui kümme mikrogrammi peentolmu kuupmeetri kohta põhjustab enneaegset sündi. Neil aladel, kus peentolmu eriti palju on (Aasia lõuna- ja idapiirkond, Aafrika), esines ka eriti palju sellega seotud enneaegseid sünde. Ainuüksi Indias oli peentolmuga seostatavaid enneaegseid sünde miljon. Hiinast lisandus pool miljonit juhtu.

Õhus lendlevat peentolmu tekitavad lõviosas inimtekkelised nähtused nagu fossiilkütuste põletamine (autod, veokid, laevad), jõujaamade ja tööstusettevõtete tegevus, prügi ümbertöötlemine, põllumajandus, kaevetööd, kruusateed, aga vähem ka looduslikud nähtused nagu metsatulekahjud, vulkaanipursked, tuulest pööratud tolm, taimede ja putukate osakesed. 

Muide, kasu ei ole ka maale kolimisest, sest peentolm rändab ja jõuab naaberriikidessegi.