Vaakumekstraktor on seade, mille otsik kinnitub vaakumi abil beebi pea külge. Sellega saab abistada lapse pea edasiliikumist sünnitusteedes. On levinud väärarusaam, et vaakumiga ilmale aidatud beebidel võib tekkida ajukahjustus, mis on põhjustatud vaakumpumba kasutamisest. Tegelikkuses tekib ajukahjustus aga liiga pikast üsasisesest hapnikupuudusest ja kuna beebi hapnikupuudus on üks peamisi põhjuseid, miks vaakumsünnitust praktiseeritakse, on ajukahjustuse põhjused segamini aetud.
Vaakumsünnituse näidustused
- Vaakumsünnitust kasutatakse sünnitustegevuse nõrkuse korral väljutusperioodis,
- loote ägeda hapnikupuuduse korral väljutusperioodis
- kui pressimine on vastunäidustatud (ema silmahaigused, südamehaigused).
Vaakumsünnituse teostamine
Kasutatakse pehmet vaakumotsikut, mille arst asetab tupe kaudu beebi pea külge. Vaakumotsiku tõmmet rakendatakse presside ajal. Tavaliselt sünnib beebi kahe või kolme tõmbega. Peale lapse pea sündimist eemaldatakse otsik koheselt.
Vaakumsünnituse tüsistused
- Võimalik on otsiku irdumine, mille korral tuleb see asetada uuesti.
- Harva tekib verimuhk lapse peanahale vaakumotsiku piirkonda ja tavaliselt kaob see iseenesest nädala jooksul.
- Mõnedel beebidel tekib koljusisene vaerevalum, ühel või teisel pool kolju keskjoont. See mõjutab vaid pea kudesid ja ei ole kuidagi soetud ajuga. Verevalum taandub 6-8 nädalaga.
Vaakumpump:
- Valuvaigisti ei ole ilmtingimata vajalik, sest pump ei tungi nii sügavale kui tangid
- Olenevalt naise anatoomiast ning beebi asendist, on võimalik, et vaakupumba otsiku saab beebi pea külge kinnitada ilma lahklihalõiketa
- Risk ema põit ja tuppe kahjustada on väike
- Beebil võib tekkida koljusisene verevalum
- Mõningatel juhtudel (kui beebi on sünnitusteedes kinni ning teda tuleb ümber pöörata) pole vaakumsünnitus võimalik ja tuleb kasutada tange
Emmede Klubi