Naine läks neerukivide tõttu haiglasse, kuid sünnitas üllatuseks kolmikud

Naine läks neerukivide tõttu haiglasse, kuid sünnitas üllatuseks kolmikud

27. May 2021, 12:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kaksikute ootus on pea alati perele suur üllatus. Mis siis veel kolmikute! Aga kui suur on üllatus siis, kui kolmikrasedus selgub alles sünnitusel – ema ei teadnud isegi, et ta üldse last ootab? Just nii juhtus USA naisel Dannette Glitzil.

See kõik juhtus augustis 2019. aastal, vahendab The Sun. Kahe lapse ema Dannette hakkas järsku tundma tugevat valu alaseljas ja külgedel. Märkimisväärne on, et naine oli varem kaks korda sünnitanud ja tal olid varem ka neerukivid olnud, kuid seekordne valu meenutas talle just neerukive. 

Valu kestis terve päeva ja läks aina tugevamaks – lõpuks oli naisel raske isegi hingata. Abikaasa nõudmisel pöörduti järgmisel hommikul erakorralise meditsiini osakonda, arvates, et neerukivide lõhkumiseks tuleb teha operatsioon. Arstid avastasid kiiresti, et ta on hoopis 34. nädalat rase ja sünnitus on alanud. Ultrahelis tuvastati kaksikud.

Vaid paar tundi hiljem tulid aga ilmale üks poiss ja kaks tüdrukut – kolmikud! Nad said nimeks Blaze, Gypsy ja Nikki.

Dannette sõnul ei tundnud ta kordagi hommikust iiveldust, laste liigutusi ega muid varasemast tuttavaid raseduse sümptomeid. Ka päevad käisid edasi ning kaal suisa langes raseduse jooksul. 

Kellele ja miks üllatusbeebid sünnivad?

Nendele, kellele raseduse sümptomid on üsna raskelt mõjunud, võib rasedusest mitte teadmine tunduda uskumatu või võimatu. Kuid rasedus ei anna endast kõikidel naistel ega kõikide lastega märku ühtmoodi! Peidetud rasedus tundub väga ebatavaline, kuid tegelikult juhtub seda umbes ühel juhul 2500 rasedusest. 

Rohkem sünnib üllatusbeebisid naistele, kellel on tugevad kõhulihased, mis hoiavad korsetina beebikõhtu selgroo lähedal. Vastupidiselt võib rasedakõht märkamata ja kaalutõus tulemata jääda ka ülekaalulistel. Ning eriti kogukama kehaehitusega naistel, kellel on samal ajal ka tugevad kõhulihased – beebi jääb lihtsalt peitu!

Kui naine jääb rasedaks pillide võtmise ajal, kuid ei tea oma rasedusest ning jätkab pillide tarvitamist, siis võib pillide poolt esile kutsutud menstruatsiooni-sarnane veritsus kord kuus jätkuda terve raseduse vältel.

Samuti võivad veritsused raseduse ajal jätkuda naistel, kelle hormonaalne tasakaal on paigast ära. Hormonaalne tasakaal võib naise kehas paigast ära olla näiteks väga madala rasvaprotsendi tõttu (nt sportlastel), varase menopausieelse seisundi või polütsüstiliste munasarjade sündroomi tõttu. 

Naine võib raseduse sümptomeid märgata vaid raseduse alguses, kuid valenegatiivse või liiga vara sooritatud koduse rasedustesti tõttu jätta raseduse kui võimaluse kõrvale. Millegipärast jääb mõne naise kehas hCG hormooni tase kas esialgu või isegi terve raseduse ajaks rasedustestidega tabamatult madalale tasemele. Kui testi tegemiseks on veel vara, võib teine triip ilmuda ka kauem, kui pakendile märgitud aja jooksul. 

Kui rasestub alles sünnitanud või veel imetav ema, ei pruugi tema hormonaalne tasakaal olla veel normaliseerunud. Seetõttu võib uus rasedus naisel, kes arvab end raseduse sümptomeid hästi tundvat, ka hoopis teistsugusena ilmneda. Vanemas eas naised võivad aga rasedusega kaasnevad muutused, sh päevade ära jäämise panna menopausi arvele. Sarnaselt võib rolli mängida varasem viljatuse diagnoos - kui naisele on öeldud, et tal ei ole võimalik lapsi saada, ei pruugi ta osata ilmnevaid sümptomeid raseduse arvele panna.

Kõigil naistel ei teki näiteks rasedusaegset suuremat väsimust või hommikust iiveldust, mõnel ei teki ühtegi märgatavat sümptomit. Mõned looted liigutavad üsas vähem kui teised ja ema võib need liigutused seedeprotsessiga sassi ajada.

Kuid kui välimus ei reeda, võib naine ise raseduse sümptomeid eitada ka psühholoogilistel põhjustel, näiteks väga noorena, majanduslike või suhteprobleemide korral, teatud vaimse tervise probleemide puhul võib aju suurest stressist toimuvat eitada.

Seda juhtub nii ülemaailmsetel kuulsustel kui ka tavalistel Eesti naistel. See võib juhtuda igaühega.