Modell sai oma rasedusest teada kodus vannituppa sünnitades

Modell sai oma rasedusest teada kodus vannituppa sünnitades

14. Nov 2019, 16:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

29. oktoobril sündis Austraalia modelli Erin Langmaidi esimene laps – tütar Isla. Loo teeb uudisväärtuslikuks see, et Erinil polnud rasedusest aimugi.

Ühel hommikul tundis Langmaid end halvasti ja läks tualetti, kirjutab 7news. Kümne minuti pärast kuulis tema peigmees Daniel Carty karjatust, tormas vannituppa sisse ja nägi pisikest beebit.

Nagu šokk juba piisavalt suur poleks, ei hakanud beebi hingama. Carty helistas kiirabisse. Teda juhendati telefoni teel, kuidas laps hingama aidata. See õnnestus ning peatselt jõudis kohale ka kiirabi, kes viis ema ja lapse haiglasse.

Haiglas selgus, et Erin oli üheksa kuud ilma endale teadmata ja mingite väliste sümptomiteta rase olnud. 23-aastasel modellil ei tekkinud märgatavat rasedakõhtu, ta kandis oma tavalisi riideid edasi ning kasutas terve aja vältel rasestumisvastaseid vahendeid. Isla May kaalus sündides 3374 grammi.

Erin ja Carty on Instagramis kirjutanud, et esimesed päevad pärast ootamatut sünnitust olid värske pere jaoks väga rasked, kuid nüüd läheb kõik hästi. 

Rasedana, mõned nädalad enne sünnitamist üles laetud pilt:

Kellele ja miks üllatusbeebid sünnivad?

Peidetud rasedus tundub väga ebatavaline, kuid tegelikult juhtub seda umbes ühel juhul 2500 rasedusest. 

Rohkem sünnib üllatusbeebisid naistele, kellel on tugevad kõhulihased, mis hoiavad korsetina beebikõhtu selgroo lähedal. Vastupidiselt võib rasedakõht märkamata ja kaalutõus tulemata jääda ka ülekaalulistel. Ning eriti kogukama kehaehitusega naistel, kellel on samal ajal ka tugevad kõhulihased - beebi jääb lihtsalt peitu!

Kui naine jääb rasedaks pillide võtmise ajal, kuid ei tea oma rasedusest ning jätkab pillide tarvitamist, siis võib pillide poolt esile kutsutud menstruatsiooni-sarnane veritsus kord kuus jätkuda terve raseduse vältel. Samuti võivad veritsused raseduse ajal jätkuda naistel, kelle hormonaalne tasakaal on paigast ära.

Hormonaalne tasakaal võib naise kehas paigast ära olla näiteks väga madala rasvaprotsendi tõttu (nt sportlastel), varase menopausieelse seisundi või polütsüstiliste munasarjade sündroomi tõttu. 

Naine võib raseduse sümptomeid märgata vaid raseduse alguses, kuid valenegatiivse või liiga vara sooritatud koduse rasedustesti tõttu jätta raseduse kui võimaluse kõrvale. Millegipärast jääb mõne naise kehas hCG hormooni tase kas esialgu või isegi terve raseduse ajaks rasedustestidega tabamatult madalale tasemele. Kui testi tegemiseks on veel vara, võib teine triip ilmuda ka kauem, kui pakendile märgitud aja jooksul. 

Kui rasestub alles sünnitanud või veel imetav ema, ei pruugi tema hormonaalne tasakaal olla veel normaliseerunud. Seetõttu võib uus rasedus naisel, kes arvab end raseduse sümptomeid hästi tundvat, ka hoopis teistsugusena ilmneda. Vanemas eas naised võivad aga rasedusega kaasnevad muutused, sh päevade ära jäämise panna menopausi arvele. Sarnaselt võib rolli mängida varasem viljatuse diagnoos - kui naisele on öeldud, et tal ei ole võimalik lapsi saada, ei pruugi ta osata ilmnevaid sümptomeid raseduse arvele panna.

Kõigil naistel ei teki näiteks rasedusaegset suuremat väsimust või hommikust iiveldust, mõnel ei teki ühtegi märgatavat sümptomit. Mõned looted liigutavad üsas vähem kui teised ja ema võib need liigutused seedeprotsessiga sassi ajada.

Kuid kui välimus ei reeda, võib naine ise raseduse sümptomeid eitada ka psühholoogilistel põhjustel, näiteks väga noorena, majanduslike või suhteprobleemide korral, teatud vaimse tervise probleemide puhul võib aju suurest stressist toimuvat eitada.