Millised on tänapäevased võimalused loote väärarengute avastamiseks?

Millised on tänapäevased võimalused loote väärarengute avastamiseks?

19. Jul 2023, 17:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Palju õnne, ootad last! Kui paljude naiste jaoks möödub rasedus rahulikus õnnetundes, siis hulgaliselt on ka neid, keda tabab ärevus ja mure – kuidas ma tean, et beebiga on kõik korras?

Esmaseks indikaatoriks, et muretseda pole tarvis ja lapsega on ilmselt kõik korras, on ämmaemanda juurde arvele võtnud naisele tehtavad ultraheliuuringud, vere- ja uurianalüüsid. Kui aga nende testide tulemused viitavad kõrvalekalletele või tahab pere lihtsalt rohkem teavet või suuremat kindlustunnet, on võimalik lasta teha ka mitmeid moodsamaid ja täpsemaid analüüse. Palusime nii traditsioonilisi kui ka uuenduslikke võimalusi loote väärarengute välja selgitamiseks tutvustada Elite kliiniku naistearstil dr Deniss Sõritsal

"Adekvaatse info saamiseks ja enda rahustamiseks on mõistlik usaldada oma naistearsti ja ämmaemandat," kinnitab ka Sõritsa. "Siinses artiklis anname aga ülevaate ka nendest testimise võimalustest, mida ämmaemandad ja arstid ei sageli tutvusta. Esiteks on tegemist on niivõrd uute võimalustega. Teiseks ei suuda Eesti riik rasedale kõiki neid võimalusi kinni maksta." 

Traditsioonilised uuringud

Lisaks raseduse olemasolule tuvastatakse 6.-7. rasedusnädalal ultraheliuuringus loote südametöö ning välistatakse emakaväline ja peetunud rasedus. Samuti saab juba diagnoosida mõningaid loote väärarenguid.

11.–14. rasedusnädalal tehakse kõigile rasedaile I trimestri kombineeritud sõeluuring ehk OSCAR test, milles hinnatakse ultraheliuuringu (nn kuklavoldi-ultraheli) ja ema vere hormoonuuringu (nn double testi) abil kromosoomhaiguste riske. Mõned haiglad ja kliinikud pakuvad I trimestri sõeluuringu käigus ka raseduskomplikatsioonide (preeklampsia, loote kasvupeetus ja enneaegne sünnitus) riskianalüüsi ehk OSCAR uuringut, Elite kliinikus maksab see 150 eurot.  

Kui selgub, et lootel võib olla mõni kromosoomhaigus, on pikka aega olnud järgmiseks sammuks invasiivsed uuringud: koorionibiopsia või amniotsentees. Invasiivne tähendab seda, et nende uuringute käigus viiakse süstlanõel läbi naise kõhukatete ning võetakse proov kas platsentast või looteveest.  Selline protseduur ei kahjusta loodet, kuid kuna tegemist on siiski väikese välise vahelesegamisega, siis suurendab see raseduse katkemise ohtu kuni ühe protsendi võrra.

19.-21. rasedusnädala vahel teeb naistearst või ultraheliarst II trimestri ultraheli skriiningu (looteanatoomia), millega uuritakse põhjalikult loote arengut. Vajadusel tehakse ka III trimestri ultraheliuuring.

Kui raviasutusel on leping haigekassaga, on traditsioonilised uuringud ravikindlustatud naisele tasuta. 

Uuenduslikud meetodid

Tänapäeval on loote väärarengute varaseks, ohutuks ja täpseks tuvastamiseks olemas ka mitteinvasiivsed testid, mis tuvastavad kõrvalekalde pelgalt ema vereproovist. Erinevalt invasiivsetest meetoditest saab mitteinvasiivsete testidega kõrvalekalded avastada väga varakult, juba alates 9+ rasedusnädalast. Selliseid teste saab teha paljudes Eesti kliinikutes ja haiglates, paraku on testimine täna veel perele tasuline - haigekassa seda ei hüvita. 

Panorama testi jaoks võetakse naiselt veeniverd ja veri saadetakse USAs tegutsevasse Natera laborisse. Test annab infot kümne sündroomi (sealhulgas mikrodeletsioonide) kohta, nende seas sarnastest testidest ainsana ka triploidia kohta. Vastus tuleb umbes kümne tööpäevaga. Soovi korral saab teada ka lapse soo. Elite kliiniku vahendusel maksab Panorama umbkaudu 500 eurot. 

Kõige uuemaks võib Eestis pidada aga Vistara testi, mis testib loodet haigusseoseliste muutuste suhtes kolmekümnes päriliku haigusega seotud geenis.  Kui teised mitteinvasiivsed testid on suunatud pigem kromosoomimuutuste, näiteks Downi sündroomi kindlaks tegemisele, siis Vistara uurib lisaks ka väikseid muutuseid ja üksikutes geenides tekkinud mutatsioone. Verd on vaja nii lapse emalt kui ka isalt. Analüüsimine toimub taas USA-s. Selle testiga lapse sugu teada ei saa ja vastused tulevad 20 tööpäevaga. Elite vahendusel maksab Vistara 890 eurot. 

Kodumaist Niptify testi saab teha nädal hiljem ehk 10+ rasedusnädalal ja infot saab nii lapse soo kui ka nelja sündroomi (Down, Edwards, Patau, Turner) kohta. Verd analüüsitakse Tartus ja vastuse saab 10 tööpäevaga. Testimise hind Elite kliinikus on 250 eurot. 

Lisaks saab mõningates Eesti raviasutustes teha sarnaseid mitteinvasiivseid teste, mida Elite kliinik ei vahenda. Harmony hindab tõenäosust Downi, Edwardsi ja Patau esinemisele oodataval lapsel ning soovi korral lapse sugu. Lisaks annab vastuse sugukromosoomide aneuploidiate kohta ja 22 kromosoomi mikrodeletsiooni kohta. Testimine maksab üle 400 euro. Verifi testis oleneb uuritavate kromosoomide/haiguste hulk valitud paketist, kõigis sisaldub ka soovi korral lapse soo teada saamine, pakettide hind on 400-600 eurot. Laiema ulatusega test on MaterniT21 PLUS, mis seisneb ema vere analüüsimises USA laboris. Soovi korral määratakse ka loote sugu. Test maksab ligi 500 eurot. 

Tasub mainida, et alates 8. rasedusnädalast saab ema vereproovist (milles leidub ka lapse DNA-d) ja isa süljest tuvastada lapse isaduse – see on varaseim võimalik viis lapse isa teada saamiseks. Kuna proovid edastatakse kiirkulleriga USA-sse DDC laborisse, siis on tegemist päris kuluka testiga, Elite kliiniku kaudu 1500 eurot.

Rasedal on võimalus omal soovil teha ka täiendavaid tasulisi ultraheliuuringuid: näiteks 15. nädalal saab vaadata lapse sugu, raseduse lõpufaasis saab lasta hinnata lapse kaalu. Eelistatavalt 23.–27. rasedusnädalal saab teha 3D/4D ultraheliuuringu. Lisaks sellele, et seegi aitab kontrollida, kas rasedus kulgeb normaalselt, on 3D/4D ultraheli heaks võimaluseks tutvuda oma kõhubeebiga. 

 


Nii Tartus Sangla tänaval tegutsev Elite kui ka Kalda teel tegutsev Gyne kliinik pakub raseduse jälgimise võimalust. Jälgitakse ka riskirühma kuuluvaid rasedaid. Kõiki rasedaid jälgivad Elite ja Gyne kliinikutes aastatepikkuste kogemustega naistearstid, mitte ämmaemandad. Kõik arstid valdavad nii vene kui ka eesti keelt, enamik arste valdab ka inglise keelt. Vastuvõtu käigus on koheselt võimalik teostada kõik vajalikud analüüsid ja uuringud, k.a ultraheliuuring. Peame oluliseks teha ultraheliuuring ka enne sünnitust. Täpsem info tel. 7409930 (Kliinik Elite registratuur) või info@elitekliinik.ee.