Suurbritannias Manchesteris asuv surnultsünni uuringute keskus Tommy's Stillbirth Research Centre viis läbi senini suurima ema magamisharjumuste ja beebi surnultsündide seoseid vaatleva uuringu. Leiti, et kui naine magab pärast 28. rasedusnädalat ehk kolmandal trimestril külili, mitte selili, väheneb lapse surnultsünni risk 2.3 korda.
MiNESSi (The Midlands and North of England Stillbirth Study) nimelises uuringus osales enam kui tuhat rasedat naist. Tulemused avaldati teadusajakirjas British Journal of Obstetrics and Gynaecology.
Koos Suurbritannia terviseameti NHSiga alustas Tommy's uuringu tulemuste põhjal ka kampaaniaga "Sleep on Side", mille eesmärk on õpetada naisi raseduse lõpujärgus alati külili magama minema. Kui ema unes iseenesest selili keerab, pole sellest midagi - inimene magab suurema osa oma unest just sellest asendis, milles ta magama jääb.
Sarnase tulemuseni on jõudnud ka kolm varasemat emade magamisharjumusi ja laste surnultsündimist analüüsinud uuringut. Seose põhjus pole aga praeguseks veel kindel. Üks võimalik põhjendus on teada-tuntud asjaolu, et selili lamamise ajal jõuab beebini vähem hapnikku, kuna rasedakõhu raskus surub olulistele veresoontele, mis emakat hapnikuga varustavad. Teine võimalus on see, et surnultsünni riski tõstab ema uneaegse hingamisrütmi häirumine, mis on rasedatel hullem just selili magamise ajal. Seda teooriat toetab asjaolu, et ka ülekaalulistel ja rasvunud inimestel on hingamine magamise ajal häiritud, aga ka lapse surnultsünni risk on just ülekaalulistel naistel teadaolevalt suurem.
Lisaks lõpurasedana külitsi magamisasendi eelistamisele on surnultsünni ennetamisel veel kolm olulist tegurit. Kõige tähtsam on hoiduda raseduse ajal suitsetamisest (ka passiivsest), kuna suitsetamine tõstab surnultsünni tõenäosust, aga on ka mitmel muul moel beebi tervisele äärmiselt kahjulik. Teiseks peaksid kõik naised raseduse teises pooles pöörama igapäevaselt tähelepanu beebi liigutustele. Emale saab kiiresti selgeks, milline muster on tema lapsele omane - kui palju ta tavaliselt päeva jooksul liigutab, kui tugevad liigutused on, millal on loode aktiivsem, millal magab. Märgates muutust, nt liigutused vähenevad oluliselt või kaovad täielikult, tuleb kohe pöörduda haiglasse. Kolmandaks on tähtis võtta end rasedana arvele ja osaleda kõigis ettenähtud uuringutes, kuna tänapäeval osatakse enamusi suuri probleeme varakult tuvastada.
Alla 10 protsendi surnultsündidest toimuvad vältimatul põhjusel. Üle 90 protsendi oleks aga teoreetiliselt välditavad.
Muide, uuringus leiti ka, et sellel, kas naine magab vasakul või paremal küljel, pole vahet.
(Allikas: Tommy's)
Millises asendis magasid Sina raseduse lõpus?