Beebiperre suitsetamine ei passi

Beebiperre suitsetamine ei passi

31. May 2021, 14:59 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täna on rahvusvaheline tubakavastane päev. Teeme sel puhul ülevaate põhjustest, miks raseduse ajal või raseda või beebi läheduses suitsetamine on väga kahjulik ning selleks pole tegelikult ühtegi mõistlikku vabandust.

Sigarettide suitsetamine raseduse ajal

Kui naine suitsetab raseduse ajal, siis:

  • Beebini jõuab vähem hapnikku
  • Seetõttu tõuseb beebi pulss
  • Suureneb raseduse katkemise ja surnultsünni risk
  • Suureneb enneaegse sünnituse ja liiga madala sünnikaalu risk
  • Suureneb risk, et lapsel tekivad hingamisteede probleemid, nt tulevikus astma.
  • Suureneb arenguhäirete risk. Sagedasemad on näiteks südamerikked, õpiraskused, käitumisprobleemid, madalam IQ.
  • Suureneb imiku äkksurma sündroomi ehk hällisurma risk
  • Suureneb platsentaga seotud tõsiste probleemide nagu platsenta irdumise risk

Kuna suitsetamine mõjutab loote arengut (kopsude arengut, ainevahetust), siis on terviseprobleeme, mis pruugivad välja lüüa alles siis, kui laps on saanud juba täiskasvanuks. Sigaretisuits sisaldab enam kui 4000 kemikaali, millest vähemalt 60 on vähkitekitavad ained. Kui ootav ema suitsetab, jõuavad kõik need tuhanded mürgid ka tema lapseni. 

On ka terviseprobleeme (nt autism), mis võivad välja lüüa alles järgmises põlvkonnas! Kui rase naine ootab tüdrukut, põhjustab suitsetamine mutatsioone naisloote alles väljaarenevate munarakkude DNA-s. Kui see naisloode ühel päeval täiskasvanuks saab, siis sünnivad tema lapsed munarakkudest, mis on saanud aastakümneid tagasi looteeas kahjustada. 

Pole olemas suitsetamise kogust, mis oleks teadaolevalt lootele ohutu! Kuid mida rohkem naine suitsetab, seda suuremad on riskid. 

Passiivne suitsetamine raseduse ajal

Samamoodi on kahjulik passiivne suitsetamine – see, kui lapseootel naine ise ei suitseta, kuid teised inimesed tema juures suitsetavad. 

Tihti leiavad suitsetajad, et nad kahjustavad sellega peamiselt iseenda tervist. See pole tõsi. Sigareti põlevast otsast eraldub veel rohkem kahjulikke aineid, kui suitsetaja filtri poolelt endasse hingab. 

Passiivse suitsetamise tõestatud mõju rasedusele:

  • Suureneb risk surnultsünniks
  • Suuremeb liiga madala sünnikaalu risk
  • Suuremen sünnidefektide risk
  • Suureneb ka teiste raseduskomplikatsioonide risk

Seega on oluline hoida raseduse ajal suitsetajatest eemale.

Suitsetamine beebi või lapse lähedal

Loomulikult kahjustab lapsi ja eriti beebisid see, kui keegi suitsetab nende kõrval – ka siis, kui see toimub vabas õhus. Kuid oluline on teada, et suitsetades eralduvad mürgised ained ei kao ära, vaid jäävad materjalidesse. Nii kahjustab beebi tervist ka viibimine autos või ruumis, kus on enne suitsetatud, ning kokkupuude riietega, milles inimesed on suitsetanud.

Miks ja kuidas loobuda?

Paraku on jätkuvalt emasid, kes leiavad lohutust mõttest, et väga väikses koguses (näiteks suitsetades ühe sigareti päevas) ei kahjusta tubakatooted last, või et maha jätmisest tulenev stress ema kehas on lapsele kahjulikum kui suitsetamine ise. See ei vasta tõele!

Suitsetamisest loobumine raseduse ajal on ohutu. Stress ei ole kaugeltki nii kahjulik, kui suitsetamine. Kõige parem on suitsetamisest loobuda enne rasedust, kuid kui see ei ole võimalik, tuleks seda teha võimalikult raseduse alguses. 

See aga ei tähenda, et loobumine oleks igale emale kerge. Raskustest võib julgelt rääkida ämmaemanda ja teiste tervishoiutöötajatega. Nende ülesanne ei ole naist hurjutada, vaid aidata. Suitsetamisest loobumiseks on spetsiaalsed nõustamiskabinetid olemas peaaegu kõigis Eesti haiglates. 

Kõige paremini aitab emal sõltuvuse seljatada realistlik mõtlemine. Ära leia vabandusi iganenud arusaamadest, et suitsetamine polegi lootele nii hull. Ära leia vabandust sellest, et ka sinu sõbranna suitsetas raseduse ajal, kuid laps sündis tervena. Sa ei tea, kuidas lapsel näiteks tulevikus koolis läheb ja kuidas tal läheks siis, kui ema ei oleks suitsetanud. Selle asemel tutvu tänapäevase teadusliku materjaliga, mis kirjeldab täpselt, kui halb suitsetamine sinu lapsele on. Nii on ka loobumine kergem.

Ning näita seda artiklit ka oma partnerile, sest tema panus on beebile suitsuvaba kodu loomisel sama oluline!