Abordi keelustamise mõju? Väärarenguga laste sünnid ja surmad

Abordi keelustamise mõju? Väärarenguga laste sünnid ja surmad

27. Jun 16:01 Emmede Klubi Emmede Klubi

Möödas on kaks aastat sellest, mil USA ülemkohus tühistas ajaloolise Roe vs Wade kohtuotsus, millega 1973. aastal oli antud Ameerika Ühendriikides inimestele põhiseaduslik õigus teha aborti. Pärast Roe vs Wade tühistamist jäi abordi legaalsus iga osariigi enda otsustada. 

Texas on üks osariikidest, mis keelustas abordi täielikult alates hetkest, mil loote südamelöögid on tuvastatavad (u 5.-6. rasedusnädalast). Otsus tehti ära juba siis, kui ülemkohus abordiõiguse põhiseaduslikku kaitset alles kaalus - 2021. aastal. Texase osariigi senat ei teinud erandeid ka väärarenguga loote puhul või vägistamisest alanud rasedustele. Ainsaks erandiks on erakorraline meditsiiniline olukord.

Nüüd on kättesaadavad selle otsuse esimesed teaduslikult tõestatud tulemused. John's Hopkinsi ülikooli Bloomsbergi rahvatervise instituut uuris imikusurmasid enne ja pärast uut abordiseadust Texases. 

Leiti, et uue seaduse järgselt kaasnes perioodil märts kuni detsember 2022 Texase osariigis 216 täiendavat imiku surma, mida abordiseaduse eelselt ei oleks toimunud. 

Väärarenguga sündinud imikute suremus suurenes 22,9%. Uurijate sõnul võib arvata, et sund väärarenguga loode lõpuni kanda ja sünnitada põhjustab peredele vaimseid kannatusi, naistele füüsilist tervisekahju ja lapsvanematele märkimisväärseid kulutusi meditsiiniabile, sest USA-s puudub riiklik ravikindlustus.

Eriti märkimisväärne on, et ka vastsündinute õnnetussurmad suurenesid Teksases 21%. Kas põhjuseks võib olla see, et lapse olid sunnitud ilmale tooma ka need vanemad, kes ei olnud lapse kasvatamiseks võimelised või valmis?

Uuringu tulemused on avaldatud teadusajakirjas JAMA Pediatrics.