Uuring: Kodusünnitus pole maapiirkonnas riskantsem kui suurlinnas

Uuring: Kodusünnitus pole maapiirkonnas riskantsem kui suurlinnas

01. Dec 2017, 17:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljud naised tunnevad end turvalisemalt sünnitades kodus, pereringis.


Tavapäraselt arvatakse, et kui perekond elab maal, suurematest haiglatest eemal, on kodus sünnitamine riskantne - hädaolukorras ei jõua ju kiirabi nii kiiresti kohale. Ka Eestis on kodusünnitus seaduslik vaid juhul, kui kodu asub kuni 30 kilomeetri kaugusel lähimast sünnitusabi osutavast haiglast. See välistab kodusünnitused paljudes väiksemates linnadeski, kummatigi maal.

Teadusajakirjas Birth hiljuti avaldatud uuringu tulemused aga näitavad, et kodusünnitus maapiirkonnas pole sugugi riskantsem kui kodusünnitus linnastunud piirkonnas. Uuringus võrreldi 18 723 naise sünnituse kulgu. Leiti, et madala riskiga raseduse ja etteplaneeritud sünnituse korral ei esinenud kodus või väikekoha sünnituskeskuses lapse ilmale toonutel mingeid täiendavaid riske võrreles suurte haiglate lähistel sünnitanutega.

Uuringu ühe autori, Elizabeth Nethery sõnul võib arvata, et maapiirkondades rasedust jälgivad ämmaemandad suunavad riskirasedad juba eos kõrgemal tasemel meditsiiniliste võimalustega asutustesse. Madala riskiga raseduse korral on aga ämmaemanda kohalolek sünnituse ajal piisav meditsiiniline abi.

Varasemad uuringud on näidanud, et planeeritud kodusünnitustel esineb vähem sekkumist sünnituse kulgu, sünnituse erakorralise keisrilõikega lõppemise risk on madalam ning eduka imetamise tõenäosus suurem.

(Allikas: The University of British Columbia)

 

Mida arvad Sina - kas Eesti naistel peaks olema õigus sünnitada kodus olenemata sellest, kus kodu asub?