Uuring: Ema ülekaal raseduse ajal on beebile ohtlik

Uuring: Ema ülekaal raseduse ajal on beebile ohtlik

04. Jul 2013, 14:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kanad teadlased teatavad, et ema rasvumine raseduse ajal tundub suurendavat lapse infarkti riski, kui ta on vanem.

Et katsetada maovähendus operatsiooni efektiivsust ülekaaluliste emade laste puhul, uurisid Laval Ülikooli teadlased 20 naist, kes läbisid maovähendus operatsiooni - vaadeldi laste geene, kes olid sündinud enne operatsiooni ja nende laste geene, kes olid sündinud peale operatsiooni.

Ligi 6000 geeni, mis on seotud põletike ja verekoonkonnahaigustega, käitusid kahe lapse puhul erinevalt. Lastel, kes sündisid peale operatsiooni, oli suurem insuliinitundlikkus ja tervem veresuhkru tase, kui nende vendadel-õdedel, kes olid sündinud enne operatsiooni.

Uuring näitab, et kuidagi muudab rasvumine emaka keskkonda ja muudab lapse DNA-d.

Viimasel põlvkonnal on rasvunud tulevased emad sünnitanud aina suurema sünnikaaluga lapsi, mis põhjustab komplikatsioone nii emadele kui beebidele.

Lisaks võib ema ülekaalulisus raseduse ajal mõjutada loote edasist arengut ja haigusi täiskasvanuna.

"Proceedings of the National Academy of Sciences" esitatud uurimustöö keskendub olulisele metülatsiooni nimelisele protsessile, kus molekulid kinnituvad DNA külge ja muudavad neid aktiivsemaks või passiivsemaks.

Laval grupi poolt tehtud varasemad uuringud näitavad, et lapsed, kes sünnivad peale emale tehtud movähendusoperatsiooni, on vähem tõenäolisemalt ise tulevikus ülekaalulised. Neil on vähem keharasva ja väiksem tõenäosus hüpertensiooniks - seda võrreldes nende õdede-vendadega, kes sündisid enne maovähendusoperatsiooni.

Teadlased on juurelnud, mis võiks seda seletada. "Me tahtsime teada, mis toimub molekulaarsel tasandil", ütles kaasautor Marie-Claude Vohl Lavali Toitumise ja Funktsionaalse Toidu Instituudist.

Vohl ja tema kaasautorid uurisid 25 lapse verest leitud DNA-d, kelle emadel tehti maovähendus operatsioon ja 25 nende õe ja venna DNA-d, kes olid sündinud enne operatsiooni. Lapsed olid vanuses 32 kuud kuni 25 aastat.

Keskmine kehamassiindeks ( KMI) enne operatsiooni oli naistel 45.

Kokkuvõttes leidsid teadlased, et 5698 põletikuliste haigustega seotud geenil oli mõlemat testgruppi võrreldes erinevusi. Lastel, kes olid sündinud enne operatsiooni, oli kehvem "ainevahetuslik" tervis, mis tähendab suuremat riski kardiovaskulaarseteks haigusteks, kui nendel lastel, kes olid sündinud peale kaalulangetusele kaasa aitavat maovähendus operatsiooni.

"Me näeme, et rasvumine ei mõjuta mitte ainult tulevast ema, vaid ka jägrnevat põlvkonda", ütles Vohl.

Uuring näitab, et naiste puhul, kes soovivad rasestuda, on oluline om kaalu kontrollida.

Kuigi lastel, kes olid enne operatsiooni sündinud, oli rohkem riskifaktoreid südamehaiguste ja diabeedi tekkeks, ei tähenda see veel maailma lõppu.

Kui nad järgivad tervislikumat elustiili, võib see kompenseerida kaasasündinud tundlikkuse. See võib aidata neil mitmeid kroonilisi haiguseid ennetada.

23% viljakas eas naisi on Kanadas statistika kohaselt rasvunud. Kanada ämmaemandad ütlevad, et ei ole ebatavaline kohata rasedaid, kelle KMI on 50. Rasvumiseks peetakse, kui naise KMI on 30 või üle selle.

Selle nähtuse tõttu on sünnitusmajad sünnitud ostma tugevamaid operatsioonilaudu ja muud eritehnikat, et tulla toime üha suurema hulga ülekaaluliste sünnitajatega.

Allikas