USA statistika: 7% naistest suitsetab raseduse ajal

USA statistika: 7% naistest suitsetab raseduse ajal

28. Feb 2018, 17:36 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Freepik

Umbes üks rase naine iga 14 lapseootel naise kohta suitsetab sigarette, selgub kolmapäeval USA terviseameti poolt välja antud statistikast.

Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (CDC) teatas, et 7.2% kõigist rasedatest ameeriklastest suitsetab. Kõige rohkem suitsetavad naised esimesel trimestril, umbes pooltel raseduse alguses suitsetajatel õnnestub halvast kombest üheksa kuu jooksul loobuda.

Enim suitsetavad USA Lääne-Virginia, Kentucky, Montana, Vermonti ja Missouri osariikide lapseootajad. Kõige madalam on suitsetavate rasedate osakaal California, Utahi, Texase, Hawaii, New Jersey, Nevada, Arizona, New Yorki ja Connecticuti osariikides ning Columbia ringkonnas.

Statistika näitab ka, et nooremad emad on suurema tõenäosusega suitsetajad. Kõige suuremad suitsetajad olid 20-24-aastased lapseootajad. Kõige suuremad suitsetajad on Ameerika põlisrahvaste päritolu naised, kõige väiksemad suitsetajad aga Aasia päritolu ameeriklased. Suurem oli rasedusaegne suitsetamine keskharidusega või sellest madalama haridustasemega emade seas. Väikseim oli suitsetamine kõrgharitud emade seas.

Tegelikkuses võib suitsetajate osakaal rasedate seas veel suurem olla, sest mõned lapseootuse ajal suitsetavad naised ei pruugi seda meditsiinitöötajaile tunnistada.

Terviseametnike sõnul tähendab selline statistika, et raseduse aegse suitsetamise äärmiselt kahjuliku mõju alane teavitustöö peab muutuma senisest veelgi agressiivsemaks. USA-s on enneaegsus ja madal sünnikaal ning vastsündinute suremus suured probleemid, kõik need on aga selgelt seotud rasedusaegse suitsetamisega. Osariikides, kus raseduse ajal suitsetajate osakaal on suurem, on suurem ka vastsündinute suremus.

Meditsiinitöötajate kogemusel on selgitustööst tõesti abi. Kui ema mitte lihtsalt ei kuule, vaid päriselt ka mõistab infot, et mahajätmise stressi kahjulik mõju on müüt ning suitsetamine on üks lapsele kahjulikumaid tegevusi mida naine saab raseduse ajal teha, siis ta üldjuhul ka loobub. Suitsetavad pigem need emad, kelleni see teadlikkus ei ole jõudnud.

(Allikas: CNN)


Millised teadmised ja nipid aitasid Sinul raseduse ajaks suitsetamisest loobuda?