Eestis on hetkel keelatud sünnitusmajja lapse isa või muu tugiisiku kaasa võtmine. Paljud naised on seetõttu väga õnnetud ning sotsiaalmeedias ja foorumites liiguvad ka jutud hoopis koju jäämisest, et lapse isa saaks siiski sünnituse juures viibida.
Kodusünnitus on Eestis täiesti lubatud, kui täidetud on teatud tingimused (näiteks kodu ei asu kaugemal kui 30 km lähimast sünnitusosakonnast ja rasedus on riskivaba). Kodusünnituse vastuvõtmiseks peab ämmaemandal olema luba. Ämmaemand ja pere plaanivad kodusünnitust juba pikalt ette. Kodusünnitus on ohutu, kui see on läbimõeldud ja etteplaneeritud.
Paraku kodusünnituse jaoks sobiva ämmaemanda leidmiseks ja sünnituse planeerimiseks lähinädalatel sünnitamiseks ilmselt enam aega ei jagu. Seega on ainus võimalus karantiiniajal kodus sünnitamiseks teha seda illegaalselt - ilma ämmaemanda abita. Mõned pered sellist varianti ka kaaluvad.
"Assisteerimata kodusünnitus pole hea mõte", toonitab Fertilitase ämmaemand Maarja-Liis Stern. "See seab ohtu nii naise kui beebi tervise."
Eestis on planeerimata kodusünnitus varasemalt ka beebi surmaga lõppenud.
Stern selgitab, et Eestis on kodusünnituseks teatud kindlad juhised, mille kohaselt on kodusünnituse teenust pakkuval ämmaemandal kaasas vajalikud vahendid ja ravimid esmaste oluliste toimingute tegemiseks. Lisaks on tal sünnituse juhtimiseks vajalikud teadmised ja kogemused. Kodusünnituse planeerimise puhul toimub võimalike riskide hindamine juba raseduse alguses ning seda korratakse raseduse jooksul.
Samuti tasub Stern mõelda sellele, et praeguses kriisiolukorras on kiirabil suur lisakoormus, abi jõudmine võib võtta kauem aega - seega on isegi sünnitegevuse alguses liiga pikaks ajaks koju sünnitama jäämine, mis võib kulmineerida kogemata koju sünnitamisega, ohtlikum kui tavaliselt.
"Ma soovitan säilitada rahu. Ükski beebi ei jää ilma tugiisikuta sündimata," ütleb Stern. "See võib küll tunduda esialgu väga hirmutav, aga naised on tublid ja saavad kindlasti hakkama!"
Praegu peavad kõik inimesed tavapärasest enam kodus olema ning see on rasedatele hea aeg end rahulikult sünnituseks ette valmistada: lugeda raamatuid, osaleda veebipõhistel loengutel, teha joogat jne. Kirja võib panna sünnitusplaani ja seda oma rasedust jälgiva ämmaemandaga eelnevalt läbi arutada. Hea ettevalmistus on eelduseks, et sünnitus läheks hästi, sõnab ämmaemand.
Haiglasünnituse ajal üksi või abita jäämist ei tasu Sterni sõnul samuti karta - sünnitusosakonna ämmaemandad toetavad naisi, ka nemad teavad, et sünnitajatel on praegu keerukam kui muidu, ja on valmis iga sünnitaja jaoks olemas olema.