Üha enam lapsi sünnib siseorganid kõhuõõnest väljas

Üha enam lapsi sünnib siseorganid kõhuõõnest väljas

25. Jan 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui väike Anna sündis, ei saanud ema Brooke oma last sülle võtta, kaisutada, imetada ega isegi katsuda. Anna viidi kohe operatsioonile, sest ta sündis haigusega nimega gastroskiis - tema sooled olid väljaspool kõhuõõnt.

Arstidele tekitab muret see, et varem haruldaste sünnidefektide hulka kuuluvat gastroskiisi esineb viimastel aastatel üha enam ja enam. Samas ei ole arstid ega teadlased suutnud praeguseks välja selgitada miks selle defektiga lapsi on hakanud rohkem sündima.

Ka ei tea arstid täpselt miks selline haigus üldse tekib. Teatakse vaid, et haigust esineb veidi enam noorte emade lastel, madalast sotsiaaldemograafilisest klassist emade lastel, kehva toitumuse või madala kehamassiindeksiga emade lastel, suitsetavatel ja alkoholi, ravimeid või narkootikume tarvitavate emade lastel.

Gastroskiisi puhul sünnib laps mõni või mõned siseorganid (sooled, magu, maks) naba lähedal asuva väikse augukese kaudu kõhuõõnest väljaspool kõhu peal.

Õnneks on haigus enamasti ultraheliuuringus tuvastatav. Et mitte lapse sooli vigastada, tuuakse ta ilmale keisrilõikega. Sooled opereeritakse kohe kõhuõõnde, kuid ravi on pikem ja keerukam. 

Eestis on oma gastroskiisiga sündinud lapse lugu avalikkusega jaganud blogija Kadi

(Allikas: The Washington Post, Inimene.ee)