Emaka valutud kokkutõmbed ehk toonused on normaalne raseduse osa. Sellegipoolest on naisi, kes kogeb "kõhu kõvaks tõmbumist" iga päev ja juba raseduse algusest peale, teine aga ei tea kuni sünnituseni, mida see tähendab.
Ämmaemand Maret Voites julgustab - mõlemad variandid on täiesti normaalsed. Toonused tähendavad seda, et emakas harjutab sünnituseks. See on ka põhjus, miks emakakokkutõmbeid enamasti sünnitustähtaja liginedes üha enam kogeme. Samas ei tähenda see, kui naine toonuseid ei tunne, et tema emakas poleks valmis sünnitama!
Kuigi normaalsed, võivad toonused vahetevahel naisele tüütuks muutuda. Sellisel puhul aitab Voitese sõnul:
- Rahulikumalt võtmine! Kui kõht on palju ebamugavalt toonuses, on see naisele märguandeks, et tuleks rahulikumalt võtta. Enamasti möödub toonus kohe, kui ema heidab pikali. Seega kui toonused häirivad, proovi puhata.
- Kiiret leevendust peaks tooma ka soe (kuid mitte kuum! 37-28 kraadi on piisav) vann või dušš.
- Joo rohkem vett, sest ka vähene joomine, vedelikupuudus tekitab toonuseid.
- Vahel, kui naine on pidevate tugevate toonustega kimpus, aitab teda magneesiumi preparaatide tarbimine. Neid saab osta apteegist käsimüügist.
Millisel puhul siis tuleks toonuste pärast muretseda? Ämmaemand loetleb:
- kui kokkutõmbed on valusad;
- kui kokkutõmbed on ühtäkki regulaarsed ega leevene ka puhates, soojas vannis;
- kui kokkutõmmetega kaasneb määrimine (veritsus).
Nendel puhkudel tuleb kohe pöörduda sünnitusmaja erakorralisse vastuvõttu, sest need märgid võivad viidata raseduse katkemise või sünnituse enneaegse alguse ohule (või kui tähtaeg on juba lähedal - lihtsalt sünnituse algusele).
Kas Sina olid raseduse ajal toonustega kimpus? Kuidas ebamugavust leevendasid?