Toksoplasmoos raseduse ajal

Toksoplasmoos raseduse ajal

11. Jun 2015, 01:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suvi on tulemas ja koos sellega ka kõiksugu värske kodumaine kraam. Kellel on oma põllumaa, teab kindlasti, kui maitsev on esimene maasikas oma peenralt või kurk või õun. Tihtipeale arvatakse, et näiteks oma koduaiamaasikaid ei pea pesema, piisab kui mul maha pühkida. Tavaolekus möödub see haigus pea märkamatult, raseduse ajal on see aga lootele eluohtlik.

Toxoplasma gondii on kogu maailmas esinev loomade parasiit, kelle peamiseks peremeesorganismiks on kaslased.
Inimestel on toksoplasma kõige enam levinud latentne ehk vaevuseid mittepõhjustav parasiit.
Toksoplasmoos on põhiliselt kasside väljaheidetega leviv nakkushaigus, millesse nakatumine on ohtlik  raseduse ajal ning immuunpuudulikkusega inimestel.

Inimene võib nakatuda kokkupuutel kassi roojaga saastunud pinnase, käte või esemetega. Toksoplasmoosi võib saada ka toore- või väheküpsetatud sea-, lamba- või veiseliha söömisel.

Toksoplasma võib kanduda ka emalt lootele, põhjustades kaasasündinud toksoplasmoosi, mille puhul parasiit satub lootesse platsentat läbides. Enne rasedust toksoplasmoosi põdenud naistel ei teki raseduse ajal tavaliselt mingeid muutusi ning loode areneb normaalselt.
Üheks nakatumise võimaluseks on ka vereülekanne või organite siirdamine.
Inimeses  toksoplasma paljunebja levib vere ning lümfiga kudedesse, kus moodustuvad parasiitide kogumikud ehk pseudotsüstid. Neid tsüste võib tekkida igale poole, levinumad kohad on aju, silmapõhjad, lihased ning südamelihas.

Esmane haigestumine toksoplasmoosi toimub enamasti juba lapsepõlves.
Tekivad kerged ülemiste hingamisteede ärritusnähud ning lühiajaline mõõdukas palavik. Paljudel juhtudel haigustunnuseid ei ilmnegi.

Pärast haigestumist tekivad inimese veres kaitsekehad, mis jäävad ringlema kogu eluks ja annavad nakkuse vastu immuunsuse.

Ohtlik on nakkuse saamine raseduse ajal - esmane  nakkus võib põhjustada iseeneslikku raseduse katkemist, loote hukkumist, enneaegset sünnitust või kaasasündinud väärarenguid - kerget ajukahjustust, nägemishäireid või kurtust. 
Kui ema on nakatunud enne rasestumist, siis loode ohustatud ei ole.
Ema haigus kulgeb enamasti peaaegu märkamatult või siis väikese nohuse palavikuga. Kaelapiirkonna lümfisõlmed võivad olla suurenenud. 

Rasedusaegse toksoplasmoosi raviks kasutatakse antibiootikume.

Soovitused toksoplasmoosi nakatumise vältimiseks:

  • söö vaid korralikult läbiküpsetatud liha
  • pärast toore liha töötlemist pese käed ja muud lihaga kokkupuutunud pinnad ning esemed
  • pese väga hoolikalt või koori enne tarvitamist puu- ja köögiviljad
  • kaitse puu- ja juurvilju kärbeste eest
  • väldi kokkupuudet kassi eritistega saastunud materjalidega
  • kasuta aiatööl kaitsekindaid
  • väldi raseduse ajal reisimist suure toksoplasmoosiriskiga riikidesse

Allikas: inimene.ee