Suurbritannia diabeediühing paneb südamele: ema liigne kehakaal võib lapsele diabeedi tuua

Suurbritannia diabeediühing paneb südamele: ema liigne kehakaal võib lapsele diabeedi tuua

11. Sep 2015, 12:01 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänaseks on uuringutega korduvalt tõestatud, et raseduse ajal rasedusdiabeeti põdevatel naistel sündivad lapsed põevad hiljem elus kuus korda suurema tõenäosusega 2. tüüpi diabeeti.

Seepärast soovib Ühendkuningriigi heategevuslik diabeediühing Diabetes UK meenutada ja toonitada kõigile rasedust planeerivatele ja rasedatele naistele: pange rõhku tervislikus kehakaalus püsimisele!

Kuigi rasedusdiabeet pärast sünnitust taandub, ei ole laps ainus, kelle tervis tulevikus ohus on. Ka rasedusdiabeeti põdenud emal on teistest naistest seitse korda suurem tõenäosus 2. tüüpi diabeedi väljaarenemiseks hiljem elus.

Rasedusdiabeeti seostatakse ka enneaegse sünnituse, keisrilõike vajaduse ja rasedusaegse kõrge vererõhuga.

2. tüüpi diabeediga võivad kaasneda varajane surm, südamehaigused, neerukahjustused ja ampultatsioonid.

On leitud, et rasedusdiabeeti esineb vähem neil naistel, kes teevad raseduse ajal trenni. Rasedusdiabeeti esineb rohkem naistel, kellel on see haigus varemgi esinenud, kes on üle 25 aastased ja kellel on varem sündinud enam kui 4.5 kilogrammine laps. Teistest enam on ohustatud Lõuna-Aasia, Kesk-Euroopa ja Afrokariibi taustaga naised ning mustanahalised.

Kui ka Sinul on tekkinud rasedusdiabeet, siis ära end siiski liialt materda: enamus naisi, kellel see haigus tekib, kannavad raseduse siiski edukalt lõpuni ja sünnitavad terve lapse. Kuid kui Sul rasedusdiabeeti veel ei ole, siis ole riskidega kursis, toitu tervislikult ja tee trenni. Tervislikul toidul ja treenimisel raseduse ajal on kümneid teisigi positiivseid mõjusid sinu ja lapse tervisele!

(Allikas: Diabetes UK)

Irinaaa Irinaaa 12. Sep 2015, 17:07

Õnneks ei võtnud mina raseduse ajal palju juurde, kuskil +8 kilo. Enamus läks sünnitusega ja mõned kilod kuu peale sünnitust 😀

Madiken, Emmede Klubi toimetus Madiken, Emmede Klubi toimetus 12. Sep 2015, 14:04

Ikka juhtub, ime et mul siin artiklitesse sisse pole jäänud selliseid vigu - näpud käivad klaviatuuril kiiremini kui mõte ju 😃 Muidu mul pole ka õnneks rasedusdiabeeti olnud, kuigi esimese raseduse lõpus ämmaemand natuke nurises viimaste kuude kaalutõusu üle ja üritasin kah siis seda kontrolli all hoida, trenni teha, natuke vähem maiustada.

12. Sep 2015, 09:21 MerleTorim

Vabandan...diabeet !!! Kiire trükkimise tagajärjed 😃

12. Sep 2015, 09:21

Kasulik lugemine. Õnneks minul pole rasedusdiapeeti tekkinud ühe rasedse ajal.