Surmaga lõppenud sünnitus võib ämmaemanda aastateks vangi viia

Surmaga lõppenud sünnitus võib ämmaemanda aastateks vangi viia

15. Sep 2015, 23:05 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eelmise aasta augustis lapse surmaga lõppenud kodusünnituse tõttu ähvardab kodusünnitust propageerinud tuntud ämmaemandat aastate pikkune vangistus, kirjutab Postimees

Täna toimus Harju maakohtus kinnine kohtuistung, kus oli arutusel eelmise aasta 12. augustil vastsündinu surmaga lõppenud kodusünnitus. Kodusünnituse juures olnud ämmaemandale Moonika Tammelile esitati süüdistus karistusseadustiku § 118 järgi, mis käsitleb raske tervisekahjustuse tekitamist, teatas Põhja ringkonnaprokuratuur. Selle teo eest näeb karistusseadustik süüdimõistmise korral ette nelja- kuni kaheteist aasta pikkuse vangistuse.

Samuti süüdistatakse ämmaemandat karistuseadustiku § 372 järgi, mis käsitleb tegevusloata ja keelatud majandustegevust. Süüdimõistmise korral näeb karistusseadustik selle eest ette rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse.

Ida-Tallinna naistekliiniku juhataja Lee Tammemägi rääkis eelmisel aastal vahetult pärast traagilist sünnitust Postimehele, et armiga emakas rebenes kodusünnituse käigus ja laps suri. Ema elu õnnestus päästa ainult tänu kiirele operatsioonile ja verevahetusele. Kuna sünnitajal oli eelmine sünnitus lõppenud keisrilõikega, siis poleks ta tohtinud kodus sünnitada. Keeld varasema keisrilõike korral kodus sünnitada lisati vastunäidustuste nimekirja naistearstide soovil, kuna armiga emaka korral on suurem risk emakarebendiks sünnituse ajal.

"Kui haiglas peaks emakas sünnituse ajal rebenema, siis meil on viie minuti jooksul võimalus keisrilõike teel laps ära sünnitada ja tema elu päästa. Kui see juhtub kodus, siis emakarebendit ei pruugita üldse äragi tunda, nagu selle traagilise loo puhul, kus laps suri," rääkis Tammemägi toona.

Ämmaemand Moonika Tammel on nõu andnud ka Emmede Klubis. 

 

Kas leiad, et prokuratuuri taotletav karistus ämmaemandale on aus?

16. Sep 2015, 16:20 Madi

No siis tõesti teine teema.

Tuli välja, et ämmaemand ei teadnud midagi sellest armiga emakast ja põhimõtteliselt see pere tõmbas ta lohku! Ma teen õhtul kui noor beib tudub sellest uue uudise ka :-)

16. Sep 2015, 09:04

Antud juhul olid ämmaemndale kõik ohud teada. Risk, mille ta võttis, oli väga suur. Mina näen süüd nii ämmaemandas kui ka lapsevanemas. Karm, aga nii on. Mõlemad teadsid riskidest ja no kodusünnitus...mina seda ei poolda. Võib küll olla ilus ja huvitav kogemus, aga me kunagi ei tea ette, mis komplikatsioone võib ette tulla. Antud juhul lõppes see väga kurvalt !

Tunnen siiski siiralt kaasa vanematele, kuna ükski vanem ei peaks tundma seda valu, valu kui kaotad oma lapse.

Võisin nüüd karm tunduda või kellegi jaoks ebaõiglane, aga see minu arvamus. Mina ei võtaks kunagi sellist riski !

Mirjam Mirjam 15. Sep 2015, 23:31

Kohutav õnnetus...