Sünnituseelse- ja järgse südameinfarkti risk on suurenenud 25% võrra

Sünnituseelse- ja järgse südameinfarkti risk on suurenenud 25% võrra

20. Jul 2018, 21:14 Emmede Klubi Emmede Klubi

New Yorgi ülikooli meditsiiniteaduskonnas viidi läbi uuring, kus hinnati enam kui 49 miljonit sünnitust. Üle tuhande naise sai infarkti sünnituse ajal, rohkem kui 900 raseduse jooksul ning ligi 2400 naist sünnitusjärgsel perioodil. Täpsemalt uuriti 18-aastaste ja vanemate naiste haiguslugusid, kes vajasid raseduse, sünnituse või sünnitusjärgse kuue nädala jooksul haiglaravi.

Leiti, et rasedusega seonduva südameinfarkti risk on ajavahemikus 2002 - 2014 kõrgenenud 25% võrra. Kuigi üldine infarktirisk on madal, on suremus üsna kõrge, peaaegu 5%. "Meie analüüs on viimase kümne aasta ulatuslikeim ning meenutab, kui kurnav on rasedus naise organismile ja ka südamele, põhjustades hulgaliselt füsioloogilisi muudatusi, mis võivad võimalike südameprobleemide sümptomeid maskeerida," sõnas üks autoritest, New Yorgi ülikooli kardioloog Sripal Bangalore.

Üldiselt on raseduse ajal on infarktioht suurem, kuna verevarustus ja kaal on suurenenud, mis tõstab ka vererõhku. Siiski ei ole teadlased jõudnud selgusele, mistõttu südameprobleemide esinemine sagenenud on. Võimalikuks põhjuseks peetakse seda, et naised saavad lapsi üha kõrgemas eas. 35-39 aastastel naistel on infarktirisk viis korda kõrgem ning üle neljakümnestel 10 korda kõrgem.

Lisaks on südameinfarkti risk suurem rasedatel, kellel oli diabeet, kõrge vererõhk või kõrgenenud lipiidide tase, samuti suitsetajatel. Need on kõik tuntud südamehaiguste riskifaktorid.

“Tähelepanuväärne on fakt, et südamehaiguste risk on suurenenud ajal, kui üldine kardiovaskulaarne tervis on paranenud ning varasemaga võrreldes on kasutusel rohkem ennetus- ja ravimeetodeid,” sõnas Smilowitz. Võimalikuks põhjuseks võib olla nii see, et naised saavad lapsi üha vanemana kui ka see, et ülekaalulisus ja diabeet - mis on samuti riskiteguriteks - on rasedate seas üha enam levinud. Võimaliku infarktide ennetusena tuleks tõsta naiste teadlikkust raseduse ajal ilmnevatest südameprobleemidest.

“Meie järeldustest selgub, et naised peaksid raseduse ajal oma riskifaktoreid teadma ning kindlasti oma raviarstiga arutama,” lisas uurimuse kaasautor Nathaniel R. Smilowitz. “Riskide minimeerimiseks peaks kogu raseduse vältel südametööd hoolikalt jälgima.”

Allikad: CBSNewsLiveScience