Sünnitus: looduslikud valuvaigistid

Sünnitus: looduslikud valuvaigistid

14. Jul 2015, 00:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas soojus aitab sünnitusel valu leevendada? Soojendamine on teada-tuntud tehnika, mis aitab valu vastu võidelda ja lihaseid lõõgastada. Pole ime, et see on ka sünnitusel kasulik. Soojendatud linaseemnetega täidetud kotike on alaselja või - kõhu soojendamiseks väga mõnus.

See, kas neid "soojendajaid" sünnitusel kasutada või mitte, sõltub enesetundest, aga ämmaemand ütleb, et jooksva sooja vee all olemine või valutavate kohtade soojendamine paneb sind ennast paremini tundma. .

Mida võiks veel kasutada?

  • Sooja veega täidetud pudelit. Enne nahale asetamist tuleks see rätikusse mähkida.
  • Kui naisel alaselg valutab, võiks seda valu leevenamiseks masseerida.
  • Ka vanni minemine aitab valusid leevendada. Soe vesi aitab sul lõõgastuda ja sünnituse lõpuni energiat säilitada. 
  • Ka lahklihale võib sooja kompressi teha. See ei enneta küll rebendeid, aga sa tunned ennast peale seda palju paremini. 

Kuidas vesi sünnituse ajal valu leevendada aitab?

Soe vesi aitab sul lõõgastuda ja emaka kokkutõmbeid vähemvalulikuks muuta. Vette minemine aitab alakõhu ja -selja valude vastu. Uuringud on näidanud, et naised, kes on vesisünnituse kasuks otsustanud, tunnevad väiksema tõenäosusega suuri valusid ja ei kasuta mittelooduslikke valuvaigisteid.

Kuidas kokkutõmmete ajal õige hingamine aitab?

Tähelepanu valult eemale tõmbamine aitab seda leevendada. Hinga sügavalt kokkutõmbe alguses sisse ja hinga väja, lõõgastu, lase valu endast välja.

Jätka sissehingamist läbi nina - välja hinga suu kaudu. Hoia oma suu ja huuled pehmed ja veidi avatud. Oluline on saavutada ühtlane rütm. Mõtle sellele, kui sügavaid hingetõmbeid sa teha suudad. Jätka ja hinga aina sügavamalt. 

Seda tuleks korrata mitu korda. Kui kokkutõmme algab, hinga sisse, kui kokkutõmme hakkab lõppema, hinga aeglaselt välja. 

Kõik see aitab sul kokkutõmmete ajal lõõgastuda. Rütmiline hingamine aitab energiat säästa ja valu leevendada.

Kui kaua puhata?

Sünnituse ajal puhkamine aitab sul viimasteks olulisteks hetkedeks energiat säilitada. Istu toolil või voodis ja ümbritse ennast mugavalt patjadega. Joo sooja vedelikku ja lõõgastu. Kuula enda lemmikmuusikat või vaata televiisorit. Sa märkad, et tõepoolest on peale puhkamist valulike kokkutõmmetega kergem toime tulla. 

Kui oluline on kokkutõmmete ajal asendeid vahetada?

Kui kokkutõmbed intensiivsemaks muutuvad, ürita mitte selili lamada. Selles asendis võivad kokkutõmbed pikemad olla ja rohkem valu teha. Kui kokkutõmbed kestavad kauem, kestab ka sünnitus kauem, seega ürita ikka rohkem püsti olla ja ringi liikuda. Kui sa püsti seista ei jõua, ürita rohkem küljel lamada. 

Selleks, et sünnitus hästi edeneks, vali endale mugavaim asend:

  • seisa püsti ja najatu vastu voodit või enda partnerit
  • seisa põlvede peale ja nõjatu kätega vastu tooli või lauda.
    Ole ühe põlve peal ja toeta teine jalg maha.
  • Istu tooli peal, tõuse püsti ja liigu ringi.
  • Kiiguta oma puusi küljelt küljele. 

Väga oluline on sünnituse ajal energiat säästa, aga samas aitab vahel lühike kõndimine sünnitusele hoogu juurde anda.

Kas massaažist on abi?

Massaaž aitab valuga toime tulla ja rahuneda. Palu oma partneril valulikke piirkondi õrnalt masseerida. Kokkutõmmete ajal võib aidata, kui partner selga masseerib. Kokkutõmmete vahel võib väga hästi mõjuda õlhade massaaž, mis aitab sul lõõgastuda.

Parim oleks massaažiga aeglaselt alustada. Kiired liikumised ei aita sul lõõgastuda!

Kas partneri kohalolek aitab sünnitusele kaasa?

Kui sa sünnitad koos kellegagi, kes sind toetab, on sünnitus lihtsam ja kiirem. Sa ei vaja niivõrd, et ta reaalselt midagi teeks, vaid pigem tema kohalolekut ja toetust. Kui sa võtad sünnitusele kaasa õige inimese, on sellest kindlasti väga palju kasu. See ei pea kindlasti just lapse isa olema. 

Mõtle oma valik hoolega läbi. Kas ja keda sa sünnitusele soovid? Oluline on, et see oleks keegi, keda sa saad usaldada ja kes suudaks meditsiinilse personaliga sünnituse ajal suhelda. 

Kuidas ämmaemand sünnitajat aitab?

Hea ämmaemand informeerib sind kõigest, mis sünnituse ajal toimub. Ta nõustab sind, pakub sulle vajadusel valuvaigisteid ja on sulle igati toeks.

Emmede Klubi

Räägi meile, mis sind sünnituse ajal kõige enam aitas?

20150714003902-70499.jpg