Sünnitama tuleb praegu suunduda ilma tugiisikuta

Sünnitama tuleb praegu suunduda ilma tugiisikuta

16. Mar 2020, 15:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eesti sünnitusmajad on teatanud, et COVID-19 pandeemia tõttu ei võeta ajutiselt vastu peresünnitusi. See tähendab, et sünnitama tuleb paraku minna naisel üksi - ilma mehe või teiste tugiisikuteta. 

Lubatud pole tuua ka pakke, mis tähendab, et sünnitama minnes tuleb nii enda kui ka beebi jaoks kõik vajalik, ka kojumineku riided, kohe kaasa võtta.

Kui rasedal naisel on kahtlus, et tal võib olla koroonaviirus (kokkupuude koroonahaigega, palavik ja köha), siis tuleb helistada kiirabisse - sünnitusmajja või naiste nõuandlasse kohapeale minna ei tohi.

Haiglad piiravad ka muud plaanilist ravi - paljud plaanilised arstiajad lükatakse edasi, praegu tegeletakse vaid erakorralise abi ostutamisega. 

Samuti on keelatud haiglas viibivate patsientide külastamine.

Selline kord on põhjustanud lapseootel peredes suurt vastuseisu. Leitakse, et mees ja naine on kodus vahetus kontaktis ning kui üks neist kannab koroonaviirust, siis kannab ka teine. Seega pole alust võtta vastu naist, kuid jätta uksetaha meest.

Haiglad on aga vastanud, et riiklik eriolukord muudab elu keerulisemaks kõigi inimeste, sh lapsevanemate ja lapseootel perede jaoks, kuid eriolukorra eesmärk on tagada Eesti inimeste tervis ja heaolu. Pandeemia leviku aeglustamiseks on erakordselt tähtis minimeerida inimkontakte ning puutuda tervishoiuasutustega kokku vaid vältimatul vajadusel. Sünnitajat toetab haiglas professionaalne meeskond, kes arvestab ka sellega, et naised vajavad üksi sünnitades rohkem tuge ja abi kui tavaolukorras koos tugiisikuga sünnitades.

Olukorra tõttu on suurenenud huvi kodusünnituste vastu. Paraku teavitas Eesti tuntuim kodusünnituste vastuvõtja, OÜ Kodusünnitus ämmaemand Ingrid Kaoküla Facebookis, et tema graafik on täielikult täis - kuni juunikuuni ta uusi kodusünnitusi vastu võtta ei saa. 

 

Kas Sina pooldad eriolukorra ajaks peresünnituste peatamist või pead tugiisiku sünnitusel viibimist vältimatuks vajaduseks?