Foto on illustratiivne.
Soomes ootab oma esimest last naisena sündinud, kuid soovahetusoperatsiooni läbinud ja ametlikult mehena registreeritud inimene. Soome seadused ja IT-süsteem pole aga selliseks olukorraks valmis.
Johannes sündis naisena, kuid käis soovahetusoperatsioonil ja möödunud aastal vahetati ka tema isikukood mehe oma vastu - seaduse silmis on ta lihtsalt mees, vahendab Õhtuleht. Johannese elukaaslane on samuti mees. Kui paar soovis last, otsustas Johannese hormoonteraapias pausi teha, mis võimaldab tema sünnipärastel reproduktiivorganitel jälle toimida.
Suve hakul jäi Johannes loomulikul teel rasedaks, lapseootus on kulgenud normaalselt ning ta loodab kevadtalvel tuua ilmale igati terve ja tubli lapse.
Häda on aga selles, et seadused olukorda ei tunnista. Hetkel kehtib Soomes seadus, mis nõuab transsooliselt isikult kas hormoonravi all olemist või kirurgilist steriliseerimist, mis tähendab, et Johannes poleks tohtinud rasestuda ega lapsi saada.
Ka ükski sotsiaalabiseadus ega arvutiprogramm pole mõeldud selleks, et näiteks abi- või toetusraha jagamisel silmas pidada mehe isikukoodiga ema. Soome seaduse järgi saab emale mõeldud abiraha naine, kes on rase olnud vähemalt 154 päeva ja käinud korrapäraselt tervisekontrollis, seaduse vastuvõtmise ajal ei olnus soovahetused veel aktuaalsed.
USA esimene mees-sünnitaja oli Thomas Beatie, kes on tänaseks ilmale toonud kolm last. Beatie otsustas rasestuda, sest tema abikaasa Nancy oli tervislikel põhjustel viljatu. Suurbritannias sai esimeseks ametlikult mehena lapse ilmale toonud inimeseks 21-aastane Hayden Cross, kes sünnitas tänavu suvel terve tütre.
Soovahetusoperatsiooni käigus on võimalik sisemised reporduktiivorganid nii alles jätta kui ka ära lõigata.
Mida Sina arvad - kas seadused peaks võimaldama transsoolistel meestel soovi ja võimaluse korral rasestuda ja sünnitada?