Tuginedes varasematele teadusuuringutele on pikalt oldud seisukohal, et sünnituse esilekutsumine suurendab edasiste komplikatsioonide, sh erakorralise keisrilõike riski. Üks uus uuring jõudis aga risti vastupidisele järeldusele – sünnituse ennetähtaegne esilekutsumine hoopis vähendab keisrilõike tõenäosust.
Teisipäeval teadusajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uuringus osales 6100 naist, kelle rasedus kulges kenasti ja kes ei vajanud sünnituse esilekutsumist meditsiinilistel põhjustel. Pooltele neist naistest kutsuti sünnitus nädal enne tähtaega esile. Ülejäänud naised ootasid sünnituse loomulikku algusest.
Varasemate teadmiste põhjal oleks oodatud tulemus olnud see, et asjatud esilekutsumised oleksid suurendanud erakorralise keisrilõike riski. Tegelikkuses läks aga vastupidi. Nendel naistel ja beebidel, kelle sünnitus esile kutsuti, esines vähem komplikatsioone – vähem erakorralisi keisrilõikeid, vähem preeklampsiat, vähem kõrgvererõhutõbe ja esilekutsumise teel sündinud beebid vajasid väiksema tõenäosusega hingamisel abi.
Teadlaste sõnul on varasemad uuringud jõudnud vale tulemuseni, sest varasemates uuringutes on võrreldud meditsiinilisel põhjusel esilekutsutud sünnitusi loomulikul teel alanud sünnitustega. Meditsiinilisel põhjusel kutsutakse aga sünnitus enamasti esile enne 39. nädalat terviseprobleemide tõttu või raseduse ülekandmise tõttu. Seega keisrilõike jt komplikatsioonide tekkeriski tõusu põhjustab tervisemure, mille pärast sünnitus esile kutsuti, mitte esilekutsumine ise, leiab uuringu peamine autor dr William Grobman.
"Kui laps tuleb ilmale enne 39. nädalat, on risk terviseprobleemide tekkeks. Kui rasedus on juba 39 nädalat kestnud, on beebi piisavalt arenenud ja raseduse edasi kestmisest pole tegelikult mingit kasu," arvab Grobman.
Mitte kõik spetsialistid pole selle uuringu teadlaste järeldustega nõus. Teised usuvad, et erakorraliste keisrilõigete ja teiste komplikatsioonide vähendamiseks on ka paremaid viise, kui järjekordne loomulikku protsessi sekkumine. Näiteks vähendab erakorralise keisrlikõike vajadust sünnitoetaja ehk doula kaasamine. Ning lisaks terve lapse sünnile on tähtis ka naise sünnituskogemus, mis kipub sekkumisteta, holistilisel sünnitusel parem olema.
(Allikas: NBC News)
Mida arvad seniste teadmistega vastuolus olevast uuringutulemusest ja teadlaste seisukohast Sina?