Seks pärast sünnitust

Seks pärast sünnitust

10. Mar 2015, 23:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapse sünd muudab senist elu totaalselt - teie elus on väike inimene, kes sõltub oma vanematest, teie keha on läbi teinud midagi imelist, kuid samas kurnavat ja esialgu võib tekkida isegi tunne, et seks on ülehinnatud ja ebavajalik. On loomulikult ka neid paare, kelle seksuaalelu pärast lapsevanemaks saamist suurt ei muutu. Selleks aga, et säilitada lähedus enda ja oma partneri vahel, ei tohiks intiimsust unustada.

Seksiga võib alustada siis, kui mõlemad osapooled selleks valmis on, kuid soovitatav oleks enne käia sünnitusjärgses kontrollis oma günekoloogi või ämmaemanda juures, kes kontrollib Sinu õmbluste paranemist, kõhtu, rindu ning mõõdab vererõhku. Emaka endise suuruse taastumist, emakakaela ja tupe seisukorda kontrollib arst läbivaatuse käigus tupesiseselt. Sünnitusjärgel visiidil räägitakse ka rasestumisvastastest vahenditest, mida võib kasutada ka imetamise ajal. Kui oled valinud retseptiga väljastatava vahendi, saab Sinu arst Sulle selle kohe välja kirjutada. Kui te partneriga ei ole veel kokkuleppele jõudnud, on mõistlik kasutada kondoomi, et soovimatut rasedust vältida. Spiraali võib emakasse panna 6-8 nädalat pärast sünnitust, kõige parem oleks aga alles siis, kui menstruatsioon on taastunud. Uue rasedusega tuleks oodata vähemalt 9 kuudpärast sünnitust.Need 9 kuud on olulised selleks, et naine jõuaks eelmisest rasedusest ja sünnitusest taastuda. Kui olete enne sünnitusjärgset visiiti olnud vahekorras, mis on tekitanud ebamugavust, siis rääkige sellest kindlasti ka oma arstile, et siis üheksoos lahendusi leida. 

Seksimise takistuseks võib saada valulikkus tupes, sest muutused naise suguelundites kestavad pärast sünnitust kuni kaheksa nädalat, mõnel veelgi kauem. Nende nädalate jooksul taastab emakas, mis suurenes sünnituse hetkeks kuni 1 kilogrammini, oma endise suuruse. Lohjad ehk vere- ja koeeritus tupest, kestab enamasti 2-6 nädalat.

Enamik naisi seisavad pärast sünnitust silmitsi tupes esinevate mikrotraumadega, on ka neid, kelle tupp vajas mitmeid õmblusi. Pärast sünnitust hakkab hormoonide tase muutuma taas raseduseelseks ning see omakorda põhjustab tupekuivust ja seeläbi ka valulikkust vahekorra ajal. Füsioloogilises mõttes on soovitatav sugueluga oodata vähemalt 4 nädalat, see on mõistlik eelkõige selleks, et vältida ebamugavat ja negatiivset kogemust.

Suguelu pärssivateks põhjusteks võivad lisaks valulikkusele ja vereritusele olla ka tupelihaste lõtvus ja teadmine, et ka imetamise ajal on võimalus uuesti rasestuda.

Soovitused naisele:
Mehed võivad naise käitumist tõlgendada tõrjumisena, sest nad ei tea ega mõista, mis naise sees tegelikult toimub. Selleks, et mees Sind paremini mõista suudaks ning end kõrvalejäetuna ei tunneks, selgita talle neid muutusi, mis sinus toimuvad.

Kui tunned vahekorra ajal füüsilist ebamugavust ja/või valu, räägi sellest oma günekoloogile. Imetades on tupe limaskest õhem ja kuivem, mille puhul aitavad tihti libestavad kreemid. Püüa seada end ka oma partneri asemele: mees peab seksita vastu paar kuud, kuid pikem paus võib hakata probleeme tekitama. Kui tunned vahekorra ajal valu, siis ütle seda oma mehele, sest vastasel juhul võib tal tekkida väär arusaam ja ta tunneb justkui Sa ei sooviks temaga enam seksida.

Soovitused mehele:
Pärast sünnitust on naine psüühiliselt tundlik ning eelkõige ootab ta mehelt mõistmist ja turvatunnet. Kui mees suudab naist emotsionaalselt toetada, hakkab ka naine intiimsuse järele igatsema.

Kui tunned, et naine aina enam seksist hoidub või seda enam ei naudi, peaksite sellest kõigepealt omavahel rääkima ning kui te lahendust leida ei suuda, pöörduge spetsialisti poole. Kui naisele ei tehtud õmblusi, ei pruugi te mõista, miks ta valu kurdab, kuid vigastused võivad esineda ka tupe sees, mis vaatamata oma miniatuursusele siiski valu põhjustavad. Esimesed 4-5 nädalat on aeg, mil tuleks lasta naisel rahulikult taastuda ning selleks, et vahekord ei muutuks naise jaoks alateadlikult ebameeldivaks ja valulikuks kogemuseks, tuleb temaga esialgu eriti õrn ja hell olla. Selleks, et jagada intiimsust ja armastust, ei pea ilmtingimata traditsioonilisse vahekorda astuma, võimalusi on teisigi, leidke just endale sobiv, et intiimsus suhtest ei kaoks.

Emmede Klubi