Saatesoovitus: Lugu eesti perest, kelle ainus lootus on surrogaatiakliinik

Saatesoovitus: Lugu eesti perest, kelle ainus lootus on surrogaatiakliinik

29. May 2019, 12:44 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mida teha siis, kui endal ei ole kuidagi võimalik last kanda ega sünnitada, kuid soov selle päris oma väikese inimese järele on niivõrd suur? Telesaade "Radar" jälgib kahte noort eestlast, Daisyt ja Erlendit, kelle unistus saab tõeks tänu surrogaatemale Ukrainas.

Soomes elavatel Daisy ja Erlend Mustonenil on väike koer, kass ja hea töö. Kuid midagi on puudu. 15-aastasena sai Daisy teada, et tal on munasarjad olemas, kuid puudub emakas. Oma eripärast ei teinud Daisy Erlendiga kohtudes saladust, kuid mehe meelt see ei muutnud ja täna on nad abielus.

Pärast pulmi hakkasid noored mõtlema, kuidas last saada. Surrogaatlus tähendab seda, et Daisy munarakk viljastatakse Erlendi spermaga, kuid see pannakse kasvama mõne teise naise emakasse. See on Eestis keelatud, kuid mitmel pool maailmas võimalik. Eesti naistearstid on näinud vajadust seadusmuudatuseks juba aastaid - vähemasti altruistlik surrogaatlus (mis toimub surrogaadi soovist aidata peret, kes tõesti ise last ei saa, ilma selle eest raha saamata) peaks olema lubatud. 

Esialgu valiti välja kliinik Küprosel, kuhu tasuti ka kümneid tuhandeid eurosid, kuid see osutus pettuseks. Pärast seda koguti end mõned aastad ning alustati hoopis adopteerimisprotsessi Soomes, kuid ootejärjekord on 10-15 aastat. Sadu tuhandeid eurosid, mida tarvis emaka siirdamise protsessiks Rootsis, Daisyl ja Erlendil pole. Seega pöörduti uuesti surrogaatluse poole - seekord Ukrainas, Harkivis. 

"Radar" sõitis perega Harkovisse kaasa. Esmalt läbisid Daisy ja Erlend mitmekülgse testimise. Surrogaatema, 37-aastane Tatjana rääkis, et ta naudib raseduse protsessi ja teiste inimeste aitamist ning samal ajal aitab tasu tal oma lapse hariduse eest tasuda. Harkovis läbivad lõik surrogaadid enne asendusemaks saamist kolmekuise tervisetestimise ja psühholoogilise nõustamise. Kümnest soovijast saab surrogaadiks kaks. 

Vaata Daisy ja Erlendi loo esimest osa "Radaris" SIIN, teist osa SIIN!

Kuna surrogaatlus on väga kallis (umbes 50 000 eurot), paluvad Daisy ja Erlend oma unistuse täitmiseks heade inimeste abi:

Daisy Mustonen
Swedbank
EE212200221034210700
Selgitus: Surrogaatluse fond


Kas Sina pooldad surrogaatluse legaliseerimist Eestis?