Raseduse ajal kanepi tarvitamine võib mõjuda halvasti tulevase lapse mälule

Raseduse ajal kanepi tarvitamine võib mõjuda halvasti tulevase lapse mälule

13. May 2022, 14:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Raseduse ajal kanepi tarvitamine võib mõjuda halvasti tulevase lapse ajule – mälule ja õppimisvõimele. 

Väidetavalt on lapseootuse ajal kanepi kasutajate arv viimase 15 aasta jooksul kahekordistunud. Tihti tarvitavad rasedad naised kanepit iivelduse leevendamiseks. Üha enamates maailma paikades on kanepi tegemine ka legaalne. 

Seepärast otsustasidki Auburni ülikooli teadlased uurida, kuidas mõjutab kanepi tarvitamine veel sündimata last. Muidugi on seesugust asja keeruline uurida inimeste peal, mistõttu uuriti rotte. Teadlased manustasid kanepis sisalduvat psühhoaktiivset ainet THC-d tiinetele rottidele. 

Esiteks leiti, et THC jõuab tõepoolest läbi platsenta ka looteni. Pärast rotipoegade sündi tehti poegadega erinevaid kaitseid ja leiti, et nendel, kes said looteeas THC-d, oli kehvem mälu ja õppimisvõime. Nad unustasid rohkem ega suutnud neile antud ülesandeid täita võrdväärselt sama vanade rotipoegadega, kes ei olnud THC-ga kokku puutunud. Efekt oli pikaajaline.

Muidugi on võimalus, et kanep mõjutab negatiivselt ainult rotilapsi ning inimeste puhul samasugust tulemust ei leitaks, kuid samahästi võib THC mõju inimlootele olla samasugune nagu rotipoegadele. Lisaks on mõned varasemad uuringud seostanud raseduse ajal kanepi tarbimist ka loote madala sünnikaalu, arenguprobleemide ja kõrgema surnultsünni riskiga.

Suuremahulisi ja täpseid uuringuid kanepi mõjust inimlootele on aga raskeläbi viia, sest selleks peaksid teadlased paluma suurel hulgal rasedatel naistel kanepit tarbida ehk potentsiaalselt oma last kahjustada. 

Igal juhul soovitavad teadlased naistel kindla peale välja minna – kanepist raseduse ajal hoiduda. 

(Allikas: IFL Science)
 

Kas Sina oled kuulnud kanepi iiveldust leevendavast mõjust raseduse ajal? Kas see oleks lapse aju arengu kahjustamise riski väärt? Kas pooldad kanepi legaliseerimist?