Rasedusaegne stress ja probleemid paarisuhtes on seotud väikelapse käitumisraskustega

Rasedusaegne stress ja probleemid paarisuhtes on seotud väikelapse käitumisraskustega

12. Apr 2022, 17:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Last ootavate vanemate emosionaalsed üleelamised, sh ka konfliktid paarisuhtes ennustavad lapsele kaheaastaseks saades käitumis- ja emotsionaalseid probleeme. 

Cambridge, Birminghami, New Yorki ja Leideni ülikoolide teadlased on esimesed maailmas, kes uurisid nii emade kui ka isade rasedusaegse ja -järgse heaolu seost laste toimetulekuga ühe-kahe aastasena. 

Äsja teadusajakirjas Development & Psychopathology avaldatud uuringus analüüsiti 438 esimest korda lapsevanemaks saava ema ja isa kogemust raseduse ajal ning 4, 14 ja 24 kuud pärast lapse sündi. Uuringus osalesid pered Inglismaalt, USA-st ja Hollandist. 

Uurijad leidsid, et ema rasedusaegne heaolu oli otseselt seotud väikelapse käitumisega. Emadel, kes kannatasid raseduse ajal stressi ja ärevuse käes, sündisid lapsed, kellel esines kaheaastaseks saades suurema tõenäosusega käitumisprobleeme - jonnihooguseid, rahutust ja kiuslikkust. 

"Meie andmed näitavad, et vaimse tervise probleemidel raseduse ajal on unikaalne mõju laste käitumisprobleemidele," ütles uuringu kaasautor dr Rory Devine. 

Ka leidsid uurijad, et väikelastel, kelle vanematel oli sünnitusjärgselt paarisuhtes probleeme, oli suurema tõenäosusega emotsionaalseid probleeme (liigne murelikkus, õnnetu olemine, nutmine, kergesti haiget saamine, vanemate külge klammerdumine).

Varasemad uuringud on samuti näidanud, et vanemate heaolu on laste toimetulekua seotud, kuid see on esimene uuring, mis vaatleb mõlema vanema heaolu mõju lastele pikema aja jooksul. Uurimismeetodina kasutati küsimustikke ja intervjuusid. 

Tänavu juulis avaldati teadusajakirjas Archives of Women's Mental Health ka teise sarase uuringu tulemused. Selles leiti, et isad elavad sünnitust palju raskemini üle kui senini on arvatud. Kui emal on raske sünnitus, siis on see traumaatiline kogemus ka isale. 

Uurijate sõnul tõestavad mõlemad uuringud taaskord, et tulevased ja uued lapsevanemad, nii emad kui ka isad, vajavad enam vaimset tuge, mis valmistaks neid suureks elumuutuseks ette, aitaks sellega kergemini kohaneda ning raskel ajal paarisuhtes paremini toime tulla.

(Allikas: Medical Xpress)

 

Kas Sinu kogemused raseduse, sünnitusjärgse perioodi ja lapse käitumise ning emotsionaalsusega kinnitavad selle uuringu tulemusi?