Rasedusaegne Mendelejevi tabel

Rasedusaegne Mendelejevi tabel

27. May 2015, 23:48 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tasakaalustatud ja täisväärtuslik toit tagavad enamasti õige koguse organismile vajalikke mineraalaineid. Raseduse ajal aga teatud ainete vajadus suureneb, eriti raua, kaltsiumi ja magneesiumi.

Toome välja olulisimad mineraalained, mida beebiootel ema vajab, mille jaoks organism neid kasutab ning millistes toiduainetes neid kõige enam leidub.

Raud - päevane kogus 15-20mg. Mille jaoks on vaja? Vajalik ema hemoglobiini moodustumiseks. Aitab emal ja lootel kudedesse verega hapnikku transportida. Milles leidub? Maks, punane liha, muna, spinat, oad, petersell, rosinad, küüslauk, maasikad, seened, tomatid.

Kaltsium - päevane kogus 900mg. Mille jaoks on vaja? Lapse luustiku moodustumiseks ning kaitseb raseduse ajal ema luuhõrenemise ja hammaste lagunemise eest. Milles leidub? Piim ja piimatooted (eriti juust ja kohupiim), seesamiseemned, aprikoosid, teraviljasaadused, datlid, rosinad, herned, viigimarjad, riis, kala, spinat, lihatooted, petersell, kaalikas, munakollane.

Magneesium - päevane vajadus 350/360-400 mg. Mille jaoks? on seotud energia ja ainevahetusprotsessidega, kudede kasvu ning arengu, lihaste talitlusega. Milles leidub? Täisteratooted, pähklid, lehtköögiviljad ja idandid. Rinnaga toitmise ajal suureneb magneesiumi vajadus 310/320-360 mg-ni  päevas.

Fosfor - päevane vajadus 700 - 1250700 - 1250 mg. Mille jaoks? On vajalik loote ja vastsundinu skeleti ja hammaskonna arenguks. Milles leidub? piim, juust, jogurt, liha, täisteravili, pähklid, kaunviljad.

Kaalium - päevane vajadus 4,7 g. Mille jaoks? on oluline südamelihaste ning närvisüsteemi toimimiseks. Head kaaliumi allikad on: köögiviljad, kartul, banaan, rosinad, pähklid, tatar. Rinnaga toitmise ajal suureneb kaaliumi vajadus 5.1 g-ni  päevas.

Tsink - päevane vajadus 11-12mg. Mille jaoks? vajalik loote neuraaltoru arenguks. Väga paljude ensüümsüsteemide komponent. Head tsingi allikad on: mereannid, liha, täisteratooted, munad, kaunviljad, maks, seemned ja idud. Rinnaga toitmise ajal suureneb magneesiumi vajadus 12-13 mg-ni  päevas.

Jood - päevane vajadus 220 µg. Mille jaoks? Osaleb kilpnäärme hormoonide sünteesis ja energia-ainevahetuses. Kilpnäärme hormoonid osalevad kõikide rakkude ainevahetuses. Joodi saamisest sõltub väikelaste kasv ja vaimne areng. Head joodi allikad on: merekala, mereannid, tursamaks ja jodeeritud sool. Rinnaga toitmise ajal suureneb joodi vajadus 290 µg-ni päevas.

Seleen - päevane vajadus 70 µg. Mille jaoks? On tähtis antioksüdant – ta kaitseb rakumembraane. Head seleeni allikad on: valgurikkad loomsed toiduained nagu liha ja munad ning kala, seened ja täisteratooted. Rinnaga toitmise ajal suureneb seleeni vajadus 70 µg-ni päevas.

Mirjam Mirjam 30. May 2015, 10:39 stuffu

Tere Stuffu! Ma võin küll eksida, aga mina näen ühte kaltsiumit ja ühte kaaliumit. 😀